20.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Delta varyantına karşı avantaj sağlanabilir!

  DSÖ'nün Hindistan'da görülen Delta varayantının baskın virüs olduğunu açıklamasının ardından tüm dünyada büyük bir panik yaşanıyor.

  Genetik mutasyonları ve enfeksiyon hastalıklarını saptayan tanı kitleri ve cihazları geliştirip üreten Anatolia Geneworks AR-GE Uzmanı Dr. İrem Ayşe Kanneci Altınışık delta varyantıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

  Koronavirüsle mücadele için aşılama seferberliği tüm dünyada devam ederken birçok ülkeden delta varyantından kaynaklı vaka artışı haberleri geliyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yaptığı açıklamada, Delta varyantının giderek virüsün baskın türü olmaya başladığını ve bunun nedeninin yüzde 65 daha bulaşıcı olmasından kaynaklandığını vurguladı. Konu ilgili açıklamalarda bulunan Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan İngiltere, Güney Afrika, Brezilya ve Hindistan varyantları koronavirüsün aşıya karşı direnci gibi sonuçlar doğurduğunu ifade eden Anatolia Geneworks AR-GE Uzmanı Dr. İrem Ayşe Kanneci Altınışık, Farklı özellikleriyle bu varyant tiplerinin belirlenmesi DNA dizileme tekniği ile yapılabildiği gibi özel olarak tasarlanmış daha hızlı sonuç veren tanı kitleriyle de yapılabiliyor. Bu durum salgının seyrini kontrol altına almak için büyük önem oluşturuyor. DSÖ’nün yaptığı açıklamada ve ülkelerden gelen önemli haberlerle beraber bugün Delta varyantının salgının seyrinde virüsün baskın türü olarak rol oynamaya başladığını görüyoruz. Bu noktada virüsün hangi varyant türüne ait olduğunun da belirlenmesi büyük önem arz ediyor. Varyant tespit kitleriyle erken tanısı yapılacak her pozitif vakanın daha uzun süreli karantinaya alınmasıyla salgının daha da yayılmasını önlemek mümkün” dedi.

  ”DELTA VİRÜSÜNE KARŞI AVANTAJ SAĞLAYABİLİRİZ”

  Delta varyantına karşı aşılama çalışmalarının hızla devam etmesi gerektiğine dikkat çeken Dr. Altınışık, ”Hızlı bir aşılama programı, adil aşı dağıtımı ve gerekli önlemlerle virüse karşı avantaj sağlayabiliriz’’ diye konuştu.

  4 FARKLI VARYANT TESPİT KİTİ GELİŞTİRİLDİ

  Anatolia Geneworks, farklı ülkelerdeki farklı talep ve ihtiyaçlara cevap verebilen 5 farklı SARS- CoV-2 tanı kitinin yanı sıra, varyantları özel olarak saptayıp ayırt edebilen 4 farklı varyant tespit kitini de geliştirdi. Şirket, ihtiyaçlara yönelik ve salgının gidişatını etkileyecek teknolojik ürünleri geliştirerek tüm dünyaya sunmaya devam ediyor.

  Delta varyantı Ordu’ya sıçradı: 56 kişi karantinada!

  Delta varyantı kâbusu dünyayı sarmaya devam ediyor!

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ