11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Niziplioğlu: Aşı karnesi olan turiste karantina olmamalı

  Covid-19’dan en çok etkilenen sektörlerden olan turizm için çıkış yolu aranıyor. Konuya dair görüşlerini bildiren Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu, Aşı karnesi olanları ülkemize karantinasız kabul edeceğimizi ilan edelim” dedi.

  Aralık 2019’da Çin’in Wuhan eyaletinde ortaya çıktıktan sonra, 215 ülkeye yayılan ve milyonlarca insanın ölümüne neden olan koronavirüs nedeniyle dünyadaki seyahatler durma noktasına geldi.

  Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından elde edilen verilerine göre turizm sektörünün 2020 yılındaki kaybı 1.3 trilyon seviyesine ulaştı. Sektörün Covid-19’dan önceki 2019 yılı seviyesine dönmesinin en az 2,5 yılı bulacağı tahmin ediliyor.

  Diğer yandan dünya genelinde hızla devam eden aşılama çalışmaları, turizm sektörünün umutlanmasına neden oldu. Hatta Alman turizm şirketi TUI’nin paylaştığı bilgilere göre İngiltere’de uygulanan aşı kampanyasının ardından yaz tatili rezervasyonlarında bir artış gözlemlendi. Şimdi tüm ülkeler, seyahatlerde aşı şartının istenmesini ve aşı pasaportu konusunu tartışıyor.

  Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu da artık aşının seyahatlerde önemli bir kriter olacağını kaydetti.

  Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu
  Ulusal İktisadi Düşünce Kuruluşu (ULİKAD) Başkanı Ömer Niziplioğlu

  Niziplioğlu, aşı karnesi olanları ülkemize karantinasız kabul edileceğini ilan etme önerisi yaptı. Hem dünyanın hem ülkemizin pandemiden dolayı çok bunaldığını ve yorulduğunu belirten Niziplioğlu, gelişen olayları yakından takip etmek gerektiğini aktardı. “Çözüm yolları aramalıyız izlenecek yolun rotasını Türkiye çizebilir çünkü hem sağlık hem turizm alt yapısı ile buna müsaittir” şeklinde konuştu.

  Aşılarda başarı oranının yüzde 90 civarında olduğunu söyleyen Niziplioğlu, artık normal hayata dönmek için turistleri aşı karnesiyle kabul etmenin çok fazla risk taşımadığına vurgu yaptı.

  Niziplioğlu, Türkiye’nin bu konuda diğer ülkelere liderlik edebileceğini aktarırken, İsrail ve Yunanistan’ın bunu karşılıklı olarak benimseyerek kabul ettiğini dile getirdi. Aşı karnesi olan misafirlerin karantinasız kabul edileceği tarihi şimdiden bildirmenin bile önemli bir adım olduğunun altını çizen Niziplioğlu, hazırlıklar bir kaç ay süreceği için karar almak ve bildirmek gerektiğinin unutulmaması gerektiğini vurguladı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ