28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Yeni ilaç ve aşıların ilk insan denemeleri burada yapılacak

  Türkiye'de şimdiye kadar sadece dört tane Faz 1 ve Klinik Araştırma Merkezi bulunuyordu. Beşincisi ise İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde hizmete giriyor.

  Hizmete giren merkezde, yeni geliştirilen aşı ve ilaçların, gönüllü insan denemeleri yapılacak. İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, yaklaşık 4 milyon TL’lik yatırımla 80 gün içinde tamamladıkları merkezde, ilk gönüllü insan denemelerinin, İsviçre’de geliştirilen bir Covid aşısı için yapılmasının planlandığını açıkladı.

  Koronavirüsle birlikte yeni aşı ve ilaç geliştirme çalışmaları daha da önem kazandı

  Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağız Üresin de ilaçta ilk çalışmalardan birinin ise önceden romatizma tedavisinde kullanılan “anakinra” etken maddesinin, Covid tedavisinde kullanımına yönelik TÜBİTAK destekli bir proje olduğunu aktardı.

  İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek, koronavirüs salgınıyla birlikte yeni aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarının daha da önem kazandığını söyledi. İki hafta önce açılışını gerçekleştirdikleri Faz 1 ve Klinik Araştırma Merkezi’nin yürüteceği çalışmalar hakkında bilgi verdi.

  Prof. Dr. Tükek, “İstanbul Üniversitesi bünyesinde İlaç Araştırma Merkezimiz ve Mükemmeliyet Merkezimiz (MÜKEM) var. Ben aynı zamanda İlaç Araştırma Merkezi (İLAM) Yönetim Kurulu Üyesiyim ve MÜKEM Müdürüyüm.

  İLAM’da, Eczacılık Fakültesi bünyesinde iki yıl önce Faz 1’e yakın böyle bir biyoeşdeğerlik merkezi kuruldu. Ama İstanbul Tıp Fakültesi’nde klinik araştırmaların yapılacağı veya yeni ilaç geliştirme araştırmalarında önemli bir aşama olan Faz 1 klinik çalışmaları için böyle bir bölüm bulunmuyordu. Klinik araştırmaların özellikle aşı geliştirme çalışmalarında son zamanlarda gündeme gelmesi, faz merkezlerinin de öneminin anlaşılmasını sağladı. Biz de üniversite binalarımızın yenilenme süreci içerisinde kısa bir sürede bu yapılanmayı sağladık” ifadelerini kullandı.

  Gönüllüler merkezde 48 saat izlenecek

  Merkezin yeni ilaç ya da aşı araştırmalarına çok önemli katkılar sunacağının altını çizen Prof. Dr. Tükek, Türkiye’de bu türden çok fazla merkez olmadığını, sayılarının bir elin parmaklarını geçmeyeceğini söyledi. Sadece merkezi kurmakla da olmadığını, bundan sonra özellikle hem yurt içinde hem yurt dışında geliştirilen yeni ilaçların, yeni moleküllerin burada Faz 1 çalışmalarıyla başlayarak Faz 2, Faz 3 ve Faz 4 çalışmalarının yapılmasını planladıklarını belirtti.

  Tükek, merkezin çalışma sitemini şöyle anlattı: Gönüllü kişiler, ilaç (veya aşı) uygulamasını kabul eden kişiler, çalışma kapsamında belli bir süre, 48 saat kadar burada misafir edilecek ve izlenecek. Bu ilaçların onlarda oluşturacağı yan etkiler ve diğer klinik bulgular gözlenecek. Bu süre içerisinde ilaç dozlamaları planlanacak. Bu şekilde de o ilacın etkili olup olmadığı ortaya konmaya çalışılacak” ifadelerini kullandı.

  Prof. Dr. Tükek, İsviçre Zürih Üniversitesi ile uzun süredir partnerlikleri olduğunu belirtti ve Faz 1 ve Klinik Araştırmalar Merkezi’nde ilk deneme adaylarından birinin de bu işbirliğine dayandığını dile getirdi. Tükek, İsviçre’deki merkezden kendilerine bir Covid aşısıyla ilgili bir teklif geldiğini, yeni model bir aşı olduğunu da sözlerine ekledi.

  Faz 1 çalışmaları çok önemli bir aşama

  İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yağız Üresin ise ilaç ya da tıbbi bir ürünün insanlarda ilk kez uygulandığı aşama olan Faz 1 çalışmalarının çok önemli bir aşama olduğunu kaydetti. Merkezin şimdilik 4 yataklı bir merkez olarak gönüllüleri almaya başlayacağını aktardı.

  Üresin, genellikle sağlıklı gönüllülerde ilk defa uygulama yapıldığı için, bu kişilerin yakından takibi çok önemli olduğunu ve bu nedenle yatak kapasitesini az sayıda tuttuklarını belirtti. Burada aşılar, biyoteknolojik ürünler, hastalarda yapılan ilaç Faz çalışmalarını (mesela kanser ilaçları) yapacaklarını söyledi.

  Birden çok proje var

  Prof. Dr. Üresin, yeni açılan merkezde Faz 1 gönüllü insan denemelerine aday diğer projeleri de aktardı.

  Üresin, İnflam-İst çalışmasını Tıp Fakültesi klinikleri, Eczacılık Fakültesi, Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü ve dışarıdan 4-5 farklı üniversite ve ilaç firmalarıyla işbirliği içinde yürüttüklerini ifade etti.

  İkinci büyük projelerinin de Kalkınma Bakanlığı desteğiyle İstanbul Üniversitesi’nde yürütülen bir çalışma olduğunu söyleyen Üresin, bu çalışmanın da nörodejeneratif hastalıklara yönelik bir araştırma olduğunu dile getirdi. Yine başka bir projelerinin de Covid tedavisinde kullanılan bir ilacın, solunum yoluyla verilmesine dayanan yeni bir ilaç uygulamasına yönelik bir çalışma olduğunu aktardı.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ