26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Rus aşısı Sputnik V yüzde 91.6 etkili çıktı

  Rusya'nın ürettiği Sputnik V aşısının etkinliği ile ilgili yapılan çalışma ünlü tıp dergisi Lancet'de yayınlandı.

  Covid 19 aşı

  Covid 19 salgınıyla mücadelede dünyanın elindeki en güçlü silah olan aşılarla ilgili araştırmalar sürüyor. Dünyanın yaşadığı salgından kurtulmasında en çok güvendiği yöntem olan aşılarla ilgili bir araştırma sonucu daha açıklandı. Rusya’nın ürettiği Sputnik V aşısının etkinliği ile ilgili yapılan çalışma ünlü tıp dergisi Lancet’de yayınlandı.

  Dünyada şu an koronavirüse karşı kullanılan aşılar yüz güldürücü sonuçlarıyla salgının biteceğine kısa sürede biteceğine dair umut veriyor.

  Koronavirüse (Covid 19) karşı Rusya tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının üçüncü faz sonuçları tıp dergisi The Lancet’te yayınlanan bir makale ile bildirildi. Dergide yer alan makalede, aşının yüzde 91.6 oranında etkili olduğu doğrulandı.

  Yaklaşık 20 bin gönüllü katıldı

  Rusya’da Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V aşısının üçüncü faz denemelerinin sonuçlarınn yer aldığı makalede aşının yüzde 91.6 oranında etkili olduğu belirtildi. Sputnik V aşısının üçüncü faz denemelerinin 19 bin 866 gönüllünün katılımıyla gerçekleştirildi belirtildi. Ayrıca, Sputnik V aşısının gerçek dozlarının vurulduğu 14 bin 964 gönüllünün 1.3-1.5 kat daha fazla antikor geliştirdiği belirtildi.

  60-87 yaş arasında daha etkili sonuç verdi

  Yayınlanan makalede denemelerde yer alan 60-87 yaş arası gönüllü grupta Sputnik V aşısının, 18-60 yaş arası gruptan daha etkili olduğu vurgulandı. Aşının bu gruptaki etkinlik oranı ise yüzde 91.8 olarak ortaya çıktı.

  Salgının başladığı günde bu yana 120’den fazla aşı ile ilgili araştırma ve geliştirme çalışması yapılmaya devam ediyor. Salgına karşı güçlü silah aşı olarak görülse de uzmanlar tek başına aşının koronavirüsü yenmekte yeterli olmayacağını söylüyor.

   

  Kanser riskinizi bu testle öğrenin!

  Gözlere iyi gelen en faydalı 10 besin

  Mutantlı virüs için Sağlık Bakanlığı’ndan hastanelere talimat

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ