28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Roche’un 2020’deki satışları 58.3 milyar İsviçre Frangına ulaştı

  Kişiye özel tanı ve tedavinin öncülerinden olan Roche, 2020 yılının finansal sonuçlarını açıkladı. Konferansta açıklanan rakamlara göre, firmanın 2020 yılındaki grup satışları 58.3 milyar İsviçre Frangına ulaştı.

  Roche

  Dünyanın önde gelen biyoteknoloji şirketlerinden Roche, İsviçre’nin Basel kentinde organize edilen ve dijital ortamda gerçekleştirilen konferansta, İlaç ve Diagnostik bölümlerinin yıl boyunca gerçekleştirdiği çalışmalarla elde ettiği finansal sonuçları paylaştı.

  Önceki yıllardaki finansal başarısını 2020 yılı performansına da taşıyan Roche’un %1 oranında artan grup satışları 58.3 milyar İsviçre Frangı seviyesinde oldu.

  İlaç Bölümü’nün satışları beklenenden daha güçlü biyobenzer rekabeti ve COVID-19 salgını nedeniyle %2’lik bir gerilemeyle 44.5 milyar İsviçre Frangı olarak belirtildi. Diagnostik Bölümü’nün satışları ise %14 oranında yükselerek,13.7 milyar İsviçre Frangına ulaştı.

  Diagnostik Bölümü’nde gerçekleşen bu büyümede ise Roche’un yeni COVID-19 test portföyü etkili oldu.

  Roche, 2020 yılında gerçekleştirdiği 19 yeni molekülün Faz III deneme ve onay çalışmalarıyla bir rekora imza atarken, Ar-Ge alanına yaptığı yatırımları %8 artırdı. Şirket Ar-GE çalışmalarına 12.2 milyar İsviçre Frangı yatırım yaptı.

  “Rekor sürede kapsamlı bir tanı çözümleri portföyü geliştirdik.”

  Roche Grup CEO’su Severin Schwan, grubun 2020 yılında elde ettiği sonuçları yorumladı. Schwan, “Roche, COVID-19 salgınıyla mücadelede önemli katkılar yapmaya devam ediyor. COVID-19’un gündeme gelmesiyle harekete geçerek rekor sürede kapsamlı bir tanı çözümleri portföyü geliştirdik.

  Aynı zamanda etkili COVID-19 ilaçları geliştirmek ve üretmek için yeni ortaklıklar da kurduk. Kanser, multipl skleroz (MS), hemofili ve spinal musküler atrofi gibi ciddi rahatsızlıklarla yaşayan insanlara fayda sağlayan yeni tedavilerimize yüksek bir talep bulunuyor. Yenilenen portföyümüze ve ürün yelpazemizi geliştirmede kaydedilen önemli ilerlemeye dayanarak, Roche’un gelecekteki büyümesi için güçlü bir konuma sahip olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.

  Pandemide 15 farklı çözüm hastaların erişimine sunuldu.

  Roche, koronavirüs ile mücadelede çok kritik bir yere sahip olan tanı çözümleri konusunda hızla hareket ederek pandemi döneminde, laboratuvarda ve hasta başında kullanıma yönelik 15 farklı çözümü hastaların erişimine sundu.

  Roche, sunduğu tanı çözümlerle birlikte tedavi geliştirmek için de üretim kapasitesini benzeri görülmemiş bir hızda arttırdı. Mevcut tedarik zinciri kapasitesini daha da büyütmek için 800 milyon İsviçre Frangı’nı geçen fonlar taahhüt etti.

  COVID-19’u hem tedavi edebilen hem de önleyebilen moleküller geliştirmek, üretmek ve/veya dağıtmak için Gilead, Regeneron, Moderna ve Atea ile bir dizi yeni ortaklık geliştirdi.

  “Roche, yenilikçi yaklaşım sayesinde ürün portföyünü yeni tedavilerle zenginleştirdi”

  Beklenmeyen pandemi şartlarına rağmen, Roche’un yeni tedavi seçenekleri geliştirme taahhüdü 2020 yılında da değişim göstermedi. Olumlu araştırma sonuçları ve onayları, Roche’un gelecekteki büyümesinin temelini oluşturuyor. Nitekim Roche, yenilikçi yaklaşımı sayesinde 2020 yılında 9 yeni molekülünü klinik geliştirme fazına geçirdi. 2020’nin sonuna bakıldığında, Roche’un klinik geliştirme aşamalarının ileri safhasında 19 yeni moleküler varlığı ve piyasaya sunduğu dört yeni tedavisi bulunuyor.

  2021 yılı beklentileri

  Biyobenzerlerin sürüp giden güçlü etkisine rağmen 2021’de sabit kur cinsinden düşük ve orta tek haneli satış artışı beklentisi bulunan Roche, hisse başına kazancını da sabit kur cinsinden satışlara paralel olarak artırma hedefinde. Şirket bu yıl ayrıca İsviçre Frangı cinsinden daha da yüksek temettü artışı gerçekleştirmeyi planlıyor.

  Çin aşısı CoronaVac 60 yaş ve üstünde etkili oldu

  Pandemi sonrası kronik hastalıklar artacak

  ‘Dünya Görme Yılı’nda gözlerimiz bozuldu

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ