19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Polifarma Raman Spektrofotometresi Nicel Test Yöntemi onayını alan ilk firma oldu

  Polifarma, Raman cihazıyla yaptığı alternatif miktar tayini yöntem geliştirme çalışmaları sonucunda Türkiye’de Raman spektrofotometresi nicel test yöntemi onayını alan ilk ilaç şirketi oldu.

  Yüzde yüz yerli sermaye ile çalışmalarına devam eden Polifarma İlaç, dünyada sadece 20 ilaç şirketinin sahip olduğu Raman spektrofotometresi nicel test yöntemi için ülkemizde onay alan ilk şirket oldu. Bir dakikanın bile insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu ve sağlık konusunda zamanın ne kadar değerli olduğunun bilincinde olan Polifarma, aldığı onay ile ürünlerin hastaların hizmetine sunulması sürecini de kısalttı.

  Polifarma, Kalite Kontrol Kimya Laboratuvarı’nda Raman cihazı ile alternatif miktar tayini metot geliştirme çalışmalarını başarıyla sonuçlandırarak bu onayı almaya hak kazandı.

  Vildan Kumrulu
  Vildan Kumrulu

  “Bu yöntemle saatler süren analizler birkaç dakika içinde tamamlanıyor”

  Raman spektroskopisi yöntemini Kalite Kontrol Direktörlüğü’nde ilaçta nicel yani miktar tayini analizine uyguladıklarını ifade eden Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kumrulu, sağlık söz konusu olduğu durumlarda uzmanlık ve kalite kadar hızın da önem kazandığına dikkat çekti.

  Onayını aldıkları bu yöntem ile saatler alan analizlerin 3-5 dakika gibi kısa bir zaman içinde sonuçlandığını belirten Kumrulu, Raman yöntemini öncelikli olarak şirketimizin dış ve iç pazarda çok fazla kullanılan ve marka haline gelmiş bir ürününde gerçekleştirdik. Başta çocuk hastalar olmak üzere birçok yaş grubunda güvenle kullanılan ve hekimler tarafından en çok tercih edilen bu ürünümüzün hastalara daha hızlı ulaşmasını sağlamak amaçlı ilk validasyon ürünü olarak seçtik.

  Ardından da Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvuru yaparak, titizlikle yapılan incelemelerin ardından Mart ayında Raman spektrofotometrik yöntemine onay aldık” ifadelerini kullandı.

  Polifarma Raman Spektrofotometresi Nicel Test Yöntemi onayını alan ilk firma oldu
  Polifarma Raman Spektrofotometresi Nicel Test Yöntemi onayını alan ilk firma oldu

  Kumrulu, Polifarma olarak Türkiye’de ilklerin öncüsü olmanın haklı gururunu taşıdıklarını anlattı. Ve sözlerine şu şekilde devam etti:

  “Bu çalışmanın projelendirilmesinden nihai sonuca ulaşana kadar olan tüm süreçte üstün gayret ve emeklerinden dolayı Kalite Direktörümüz Ferhat Yıldırım, Kalite Kontrol Müdür Yardımcımız Nurhan Mutlu, Kalite Kontrol Müdürümüz Tülay Kocaağa, Kalite Kontrol Uzman Yardımcımız Bahar Demirdoğan ve Kalite Kontrol Şefimiz Eren Sopacı’ya ve yanımızda olan BLG Kimya Teknolojileri firmasına teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra da sektörümüzün en iyisi olmak ve ülkemize değer katmak için aralıksız çalışmaya devam edeceğiz.”

  G4A Turkey 2021’e seçilen girişimler açıklandı

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ