28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Pfizer 2021’de aşı üretiminden 15 milyon dolar bekliyor

  ABD merkezli Pfizer koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı satışlarından 15 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

  Pfizer aşı

  Dünyada koronavirüse karşı aşılama çalışmaları sürerken ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer, 2021 yılı beklentisini açıkladı. Pfizer koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirilen aşı satışlarından 15 milyar dolar gelir elde etmeyi bekliyor.

  ABD merkezli ilaç devi Pfizer, BioNTech ile birlikte geliştirdiği koronavirüs aşısının satışlarından 2020 yılının son çeyreğinde 2019’a oranla yüzde 12’lik bir artışla 11,7 milyar dolar gelir elde ettiğini duyurdu. Şirket, 2021 yılında ise yaklaşık 15 milyar dolar gelir beklediğini açıkladı. Bu gelirin sadece koronavirüs aşı satışlarından geleceğinin tahmin edildiği belirtildi.

  AB’ye 75 milyon ilave aşı üretecek

  Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısı tedarikinde yaşanan sorunların ardından, BioNTech/Pfizer’ın ikinci çeyrekte 75 milyon doz ilave aşı sağlayacağını söyledi.

  Komisyon Başkanı Von der Leyen, sosyal medya hesabından, AB aşı stratejisine ilişkin bir açıklamada bulundu.

  Von der Leyen, Avrupalılara Kovid-19 aşısı sağlamak için ilaç şirketleri ile yoğun biçimde çalıştıklarını belirterek, “BioNTech/Pfizer, yılın ikinci çeyreğinde 75 milyon ilave doz sağlayacak ve 2021’de 600 milyon doz teslim edecek” dedi.

  AB’nin aşı almak için opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı için sözleşme yaptığı belirtiliyor.

  Haziran’a kadar yetişkinlerin yüzde 70’inin aşılanması hedefleniyor

  AB, mevcut aşılama stratejisi çerçevesinde 450 milyon nüfuslu birlik içindeki yetişkin nüfusun yüzde 70’ini 1 Haziran’a kadar aşılamayı hedefliyordu. Ancak aşı üreticilerinin son haftalarda tedarikte kesinti yapacağını açıklamasıyla bu hedefe ulaşma ihtimali azalmıştı.

  BioNTech-Pfizer bu yıl için üretim hedefi 1.3 milyar doz aşı. Ancak son dönemde üretim kapasitesini artıracak iş birliklerine giderek ve yeni tesisler açarak 2 milyar doz aşı üretmeyi hedefliyor.

  Aşı üreticisi AstraZeneca da yaptığı açıklamada AB’ye 9 milyon doz ilave aşı sağlayacaklarını ve böylece ilk çeyrekte 40 milyon doz tedarik edeceklerini ifade etti.

  2021 yılında üretilecek aşı miktarının artmasıyla birlikte koronavirüsle mücadelede daha hızlı yol alınması bekleniyor.

  Rus aşısı Sputnik V yüzde 91.6 etkili çıktı

  Kolesterol ilacı kullananlara iyi haber! Koronavirüsten koruyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ