28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Oxford aşısı sadece salgından korumuyor, bulaşmayı da engelliyor

  İngiltere’de bulunan Oxford Üniversitesi, Oxford-AstraZeneca aşısının salgından korumasının yanı sıra insanlara Kovid-19 bulaşmasını da büyük ölçüde engellediğini açıkladı.

  Covid 19 aşısı

  Oxford Üniversitesi, yeni tip koronavirüs salgınına karşı geliştirilen Oxford-AstraZeneca aşısı ile ilgili araştırma yaptı. Üniversite, söz konusu aşının insanları hastalıktan korumasının haricinde koronavirüsün bulaştırılmasını ‘büyük oranda’ engellediği sonucuna ulaştı.

  Araştırma, kamuoyuyla paylaşılmazken, koronavirüse karşı geliştirilen aşıların insanları sadece ağır hasta olmaktan koruması hâlinde toplumsal bağışıklık için nüfusun büyük kısmının

  Kamuoyuyla paylaşılmayan araştırmada çıkan sonuçlara göre, aşıların bireyleri ağır hasta olmaktan koruduğu vurgulandı. Ayrıca toplumsal bağışıklık için nüfusun büyük kısmının aşılanması gerektiği belirtildi.

  Aşı olan her insan çevresindekileri de koruyacak

  Araştırmada, ‘’Koronavirüs aşısı, sadece olan kişileri salgından koruyor. Fakat aşı, koronavirüsün yayılımına da engel olursa, aşı olan her insan kendisinin dışında çevresindekileri de korumuş olacak. Böylece salgının yayılımı ciddi bir şekilde azalacak’’ ifadeleri paylaşıldı.

  Testlerin pozitif çıkma oranında yüzde 50 düşüş

  Oxford Üniversitesi tarafından 17 bin kişiden alınan örneklerle yapılan araştırmada, katılımcılardan her hafta numuneler alınarak, ‘Ne kadar virüs taşıdıkları’ izlendi. İki doz aşı yapılan bireylerin Kovid-19 testlerinin pozitif çıkma oranında yüzde 50 düşüş görüldü.

  Ayrıca, koronavirüs olmayan kişilerin hastalığı bulaştırmasının mümkün olmadığından dolayı sonuçların aşının bulaştırıcılığına karşı ciddi bir etkisi olduğu

  Araştırmada, ‘’Koronavirüsü taşımayan vatandaşların hastalığı bulaştırması da mümkün olmayacağı için mevcut sonuçlar aşının bulaştırıcılığa karşı ciddi bir etkisi olduğunu ortaya koyuyor’’ denildi.

  İkinci dozun ardından aşının etkisi yüzde 82’ye yükseldi

  Oxford-AstraZeneca aşısı sadece ilk dozun yapılmasının ardından 3 ay içerisinde yüksek seviyede koruyucu oluyor. Oxford Üniversitesi’ndeki çalışma, Güney Afrika, İngiltere ve Brezilya’dan 17 bin bireyde ilk doz aşının arkasından koruyuculuk seviyesinin üç ay boyunca yüzde 76 seviyesinde olduğunu ortaya çıkardı.

  İkinci doz aşının arkasından bu oran yüzde 82’ye kadar çıktı. İngiltere’de 9,6 milyondan fazla insanda Kovid-19 aşısının ilk dozu uygulanırken, dünya genelinde ise 100 milyondan fazla dozun uygulandığı belirtiliyor.

  Pfizer 2021’de aşı üretiminden 15 milyon dolar bekliyor

  Covid-19 mutasyonlarına karşı 3 antikor ilacı da başarısız oldu

  AvivaSA’dan 60 yaş üstüne psikososyal destek

  Koronavirüs yüzünden hastalık hastası olmayın

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ