26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Obeziteyle mücadelede yeni dönem: 15 ayda 15 kilo verdiler

  Bir çalışma, iştahı bastıran bir ilaç kullanan kişilerin, 15 ayda 15 kilo verdiğini ortaya çıkardı.

  Uluslararası nitelikte organize edilen bir çalışmada, yaklaşık 2 bin kişinin üzerinde obeziteye karşı yeni önlemler önlemler ele alındı.

  Dünya genelinde yaklaşık olarak 2 bin kişi üzerinde yapılan çalışmada katılımcılar iştahı bastıran bir ilaç kullandılar. Çalışma sonunda ise, ilacı kullananların vücut ağırlığının beşte biri kadar kilo verdiği ortaya çıktı. Çalışmanın devam ettiği 15 ayın sonrasında ise katılımcıların 15’er kilo kaybettikleri aktarıldı.

  Obeziteyle mücadelede yeni dönem

  Yaklaşık 2 bin kişi üzerinde yapılan çalışma, New England Journal of Medicine dergisinde yayımlandı. Çalışmayı gerçekleştiren bilim insanları, iştahı bastıran “semaglutide” adlı bir ilacın kişilerde vücut ağırlığının beşte birine kadar kilo vermeye yardımcı olduğunu ifade ettiler.

  BBC’de yer alan habere göre 15 ay süren çalışmada, yaklaşık 2 bin kişiye semaglutide iğnesi yapılırken aynı zamanda kişilere spor ve beslenme programları da çıkarıldı.

  Katılımcıların ortalama 15 kilo verdikleri ifade edilirken ilacın obeziteyle mücadelede yeni bir dönemi başlatacağı söylendi.

  Obeziteyle mücadelede yeni dönem: 15 ayda 15 kilo verdiler
  Obeziteyle mücadelede yeni dönem: 15 ayda 15 kilo verdiler

  İlacın çalışma prensibi: İştahı bastırmak, hormonu taklit etmek

  Bilim insanları, ilacın çalışma prensibini, ‘iştahı bastırmak ve yemek yedikten sonra GLP1 hormonunu taklit etmek’ olarak tanımlıyor.

  Çalışmada bir gruba semaglutide iğnesi yapılırken, diğer gruba da plasebo iğnesi yapıldı.

  Çalışmanın sonunda ise gerçek iğne yapılanlar ortalama 15 kilo plasebo iğnesi yapılanların ise 2,6 kilo verdiği tespit edildi.

  Estetik cerrahi dışında böyle etkili bir tedavi yok

  Çalışmanın İngiltere ayağında yer alan araştırmacılardan Londra Üniversitesi öğretim üyesi Pr Rachel Batterham, gönüllülerin yüzde 32’sinin vücut ağırlıklarının beşte biri kadar kilo verdiği görüldüğünü belirtti.

  Batterham, bunun, verilen kilo miktarı açısından bütün tedavileri değiştirebilecek bir olduğunu ifade etti. Yaklaşık 20 yıldır obezite üzerine araştırmalar yaptığını belirten Batterham, şimdiye kadar estetik cerrahi dışında bu kadar etkili olan bir tedavi görmediğinin altını çizdi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ