26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  KKTC’de üretilen burun spreyi İtalya’da Covid-19’a karşı kullanılıyor

  Yakın Doğu Üniversitesi’nin de geliştirilmesinde proje ortağı olduğu Koruyucu Burun Spreyi ‘Endovir Stop’, İtalya’da koronavirüsle mücadelede kullanılmaya başlandı.

  KKTC’nin ürettiği burun spreyi

  Milano’da eczanelerdeki raflarda yerlerini alan ‘Endovir Stop’, özellikle risk grubunda yer alan ve temaslı bireylerin koronavirüsten korunmasını hedefliyor.

  Yakın Doğu Üniversitesi; Avrupa Biyoteknoloji Derneği ve MAGI Grup ile patent ortağı olduğu Endovir Stop isimli burun spreyinin, Türkiye, KKTC ve Türki Cumhuriyetlerde üretim haklarını elinde bulunduruyor.

  Yakın Doğu Üniversitesi, Avrupa Biyoteknoloji Derneği (EBTNA), Perugia Üniversitesi ve İtalyan MAGI Group ortaklığında elde edilen Endovir Stop, bir taraftan üst solunum yoluyla bulaşan başta SARS-CoV-2’nin de yer aldığı patojenlerin hücrelere bağlanmasını engelliyor. Öbür taraftan da antiviral etkisiyle virüsleri etkisiz kılarak koruma sağlıyor.

  Virüsü etkisiz hâle getiriyor

  Doğal içerikli ve zeytin yaprağı özünden elde edilen Endovir Stop, ağız ve burun yoluyla uygulanan, anti-oksidan ve anti-viral özellikler taşıyan bir sprey olarak tasarlandı.

  Gönüllüler üzerinde yapılan laboratuvar deneyleriyle birlikte Endovir Stop’un hücrelere toksik etki yapmadığı görüldü. Ayrıca spreyin herhangi bir yan etkisiyle de karşılaşılmadı.

  Bununla birlikte Endovir Stop’un farklı hücre kültürü çalışmalarında içerdiği doğal bileşenler sayesinde SARS-CoV-2’ye karşı etkili olduğu ortaya çıktı. Koruyucu gıda takviyesi niteliği taşıyan burun spreyinin satış ve üretim aşamasına geçildiği belirtildi.

  Bulaşıcılığı engelliyor

  Endovir Stop, özellikle risk grubunda bulunan ve temaslı kişilerin virüsten korunmasını hedefliyor. Ağız ve burun yoluyla uygulandığı zaman, üst solunum yoluyla bulaşan virüslerin hücrelere girmesini engelliyor.

  Fiziksel bir savunma sağlamasının dışında virüsleri inaktive ederek bulaşıcılığını engellediği ortaya çıktı.

  Türkiye ve KKTC’de satışa sunulacak

  İtalya’da eczanelerde ve online olarak satılan Endovir Stop’u, Türkiye ve KKTC’de de üretmek için Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı ile temaslar devam ediyor. Yakın Doğu Üniversitesi, gerekli izinlerin alınmasının ardından koronavirüsten koruyan burun spreyi Endovir Stop’u üreterek, Türkiye, KKTC ve Türki Cumhuriyetlerde satışa sunacak.

  Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İrfan Suat Günsel, Endovir Stop’un koronavirüs salgınının yayılımını azaltmak için geliştirildiğini söyledi.

  Günsel, İtalya’da satışa sunulmasının, üniversitelerinin bilimi toplum yararına patente ve ürüne dönüştürme stratejisinin önemli bir sonucu olduğunu vurguladı.

  Günsel, Endovir Stop’u gerekli izinlerin ardından üreterek Türkiye ve KKTC’de halkın kullanımına sunmak istediklerini beyan etti.

  Endovir Stop’un, koronavirüsle mücadelede önemli bir katkı sağlayacağına dikkati çeken Yakın Doğu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Tamer Şanlıdağ, burun spreyinin güvenli, SARS-CoV-2’ye karşı etkili ve virüsün hücreye geçişini engelleyici nitelikte olduğunu gösterdiğini belirtti.

  2020’de en çok hangi kanser türünün görüldüğü açıklandı

  Janssen Türkiye Genel Müdürü Russ: ‘COVID-19, Kanser-21’e dönüşmesin’

  Gıda takviyeleri reklamında oynayan ünlülere açık mektup

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ