27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Kadınların %15’i bu sendromu fark etmiyor

  Yapılan araştırmaların sonucuna göre kadınlar,  %10-15 oranında görülen Polikistik Over Sendromu’nun farkında değil.

  Polikistik Over Sendromu

  Metabolik, genetik, hormonal sebepler ile ortaya çıkan bir hastalık olan Polikistik Over Sendromu, adet düzensizliği şikayeti ve kadın infertilitesi nedeniyle kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurduğunda ortaya çıkıyor.

  Kompleks bir hastalık olan Polikistik Over Sendromu, çok geniş bir semptomlarla kendini göstermekle birlikte, uzmanlar kesin tanı için aşağıdaki belirtilerinden en az ikisinin gözlemlenmesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyor.

  Polikistik Over: Yumurtalık dış yüzeyine yakın çok sayıda küçük yumurta (folikül) olması ve bunun bir sonucu olarak da yumurtlama fonksiyonunda bozulma ortaya çıkması.

  Androjen Fazlalığı: Erkek hormon seviyesinde artış ve bununla bağlantılı vücut ve yüzde kıllanmada artış; bazen akne ve erkek tipi saç dökülmesi.

  Adet Düzensizliği: En çok hiç adet görmeme veya seyrek olabileceği gibi bazen de dinmeyen aşırı vajinal kanama.

  Polikistik Over Sendromu sadece vücutta erkek tipi kıllanma, infertilite ve adet düzensizliği ile değil aynı zamanda ciddi sağlık problemleri ile de kendini gösterebilir.

  Bu problemler:

  Ciddi depresyon ve anksiyete

  Tip 2 Şeker Hastalığı: Olguların yüzde 50’sinde 40 yaş altında insülin direnci veya diyabet (şeker) hastalığı gelişmektedir.

  Obezite

  Endometrium Kanseri: Endometrium kanseri normal nüfusa göre 3 kat; over ya da yumurtalık kanseri riski 2 kat; meme kanseri riski 2-4 kat artmıştır.

  Karaciğer Hastalığı

  Kalp Damar Sistemi Hastalıkları: Kalp krizi geçirme riski normal nüfusa göre 4 ila 7 kat artmıştır.

  Bulutklinik’de danışanlarına online doktor hizmeti sunan Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Uçarer konu ile ilgili yaptığı açıklamada, yapılan araştırmaların kadınların yüzde 50’si Polikistik Over Sendromu olmalarına rağmen tanı konulmadan bilinçsizce yaşadıklarını ortaya çıkardığını aktardı.

   

  Uçarer, Polikistik Over Sendromu yönetiminin, tıbbın Kadın Hastalıkları ve Doğumdan Endokrinoloji ve hatta Kardiyolojiye kadar pek çok alanı ile takip ve tedaviyi kapsaması gerektiğini ifade etti.

  Tedavide hasta bilinci ve motivasyonunun komplikasyonlarla baş etmede olmazsa olmazlarından olduğunu dile getiren Uçarer, polikistik Over Sendromu hakkında farkındalığın arttırılması adına gerekli çalışmaların yapılmasının hayati önem taşıdığının altını çizdi.

  Uçarer, özellikle pandemi döneminde insanların çoğunun hastaneye gitme alışkanlığını terk etmeye başladığını bunun da bazı hastalıkların gizlice ilerlemesine neden olduğunu ifade etti.

  Dr. Öğr. Üyesi Muzaffer Uçarer “Günümüz teknolojisiyle teletıp hizmeti veren Bulutklinik gibi sistemler üzerinden doktorunuza kolayca danışabilme imkanınız oluyor. Bu sayede hastalığın tespiti konusunda danışandaki belirtiler üzerinden teşhis ve tanı tespitini yapabiliyor ve eğer hastaneye ya da kliniğe gidilmesi gerekliyse hastayı bu şekilde yönlendiriyoruz.

  Bulutklinik üzerinden bizden online doktor hizmeti alan danışanlarımızın birçoğunun bu şekilde vakit kaybetmeden tedavisine başlayabildik.” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ