28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Janssen Türkiye Genel Müdürü Russ: ‘COVID-19, Kanser-21’e dönüşmesin’

  Janssen Türkiye’nin Genel Müdürü Demet Russ, pandemi döneminde birçok olumsuzlukla karşılaşan kanser hastaları ve yakınları için çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.

  Kanser hastalığı ve ilaç endüstrisi

  Birçok kronik hastalıkta olduğu gibi kanser hastaları da pandemi döneminde teşhis ve tedavi konusunda olumsuzluk yaşadı. Uzmanlar 2021’de kanser vakalarının artacağını belirtiyor.

  22 yıldır Türkiye’de faaliyetlerini sürdüren Janssen Türkiye’nin Genel Müdürü Demet Russ, 4 Şubat Dünya Kanser Günü çerçevesinde, kanser hastalarının tedavisi için gerçekleştirdiği çalışmaları anlattı. Janssen’in hasta odaklı bir yaklaşıma sahip olduğunu belirten Russ 2021’in, kanser hastalığındaki vaka artışları nedeniyle bir milat olmaması için farkındalık çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.

  Janssen, 135 yıllık geçmişiyle 150’den fazla ülkede 42 bin çalışanı ve 25 AR-GE merkeziyle dünyanın en büyük sağlık hizmetleri üreticilerinden olan Johnson & Johnson’ın ilaç şirketi olarak hizmet veriyor. Janssen, 22 yıldır Türkiye’de Onkoloji & Hematoloji, İmmünoloji, Merkezi Sinir Sistemi ve Pulmoner Arteriyel Hipertansiyon alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. Janssen Türkiye Genel Müdürü Demet Russ, 4 Şubat Dünya Kanser Günü dolayısıyla şirketin kanser konusunda yaptığı çalışmaları aktardı.

  Her yıl 18 milyon kişi kanser tanısı alıyor

  Janssen Türkiye olarak ülkemizde  onkoloji ve hematoloji tedavi alanlarında hastaları sağlıkla buluşturmaya odaklandıklarını ifade eden Demet Russ şunları söyledi: “Kanser ne yazık ki hızla artan bir hastalık. GLOBOCAN verilerine göre dünyada her yıl 18 milyon kişi kanser tanısı alıyor. Dünya Sağlık Örgütü 2018 verilerine baktığımızda, Türkiye’de her 100 bin kadından 183’üne, her 100 bin erkekten 259’una kanser teşhisi konuluyor. 2020 yılında da Türkiye’de yaklaşık olarak 230 bin yeni kanser vakası tespit edilmiş durumda. 2020’nin neredeyse başından beri pandemi koşullarının geçerli olduğu göz önüne alınırsa ve bu dönemdeki düşük erken tanı oranlarından yola çıkarak, bu sayının gerçekte çok daha fazla olduğunu söyleyebiliriz.”

  2021 kanser hastalığında artış için bir milat olmasın

  Genel Müdür Russ, pandemi döneminde özellikle gibi kronik hastalıklara sahip bireylerin, hastanelere gitmekten çekindiğini ve bu nedenle tedavilerine ara vermek durumunda kaldığına dikkat çekti. Salgının erken teşhislerin yapılmasında önemli bir teşkil ettiğini belirten Demet Russ, kanserle mücadele için çalıştıklarını kaydetti. Uzmanların, pandemi sonrası kanser vakalarının artacağına yönelik öngörülerine paralel olarak, Janssen Türkiye’nin çözümün bir parçası olmak ve farkındalık yaratmak için çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Russ; “2021’in, kanser hastalığındaki vaka artışları nedeniyle bir milat olmaması için ‘COVID-19, Kanser-21’e dönüşmesin’ diyoruz ve bilinçlendirme çalışmalarımıza bu yaklaşımla devam ediyoruz” şeklinde konuştu.

   

  Kanser hastaları ve yakınlarına destek sağlıyor

  Hastaların bu süreci sorunsuz atlatmaları için Janssen Türkiye, sağlık profesyonelleriyle iş birliği içinde faaliyetlerini sürdürüyor.  Şirket, hasta odaklı yaklaşımıyla, kanser alanında çalışan 6 dernek ve bir hasta hakları derneğinin oluşturduğu Kanser ve Hasta Hakları Platformu’nun Onko-Van projesine destek oluyor. Onkoloji hastalarının tedavilerinin aksamamasına ve steril araçlarla hastanelere ulaştırılmasına katkı sağlayan şirketlerden biri olarak desteğini sürdürüyor.

  Hasta ve Hasta Yakını Hakları Derneği’nin (HAYAD) “Pandemide Kronik Hastalıklarla Yaşamak” isimli YouTube farkındalık projesine de destek veren Janssen Türkiye, kronik hastalıklarla yaşayan bireylerin sorularına cevap bulmalarına yardımcı oldu.

  Klinik çalışmalar için 52 milyon dolar yatırım

  2009 yılından beri klinik çalışmalar için yaklaşık 52 milyon dolar yatırım yapan Janssen Türkiye, planlanan çalışmaları da dahil olmak üzere yürüttüğü 47 klinik çalışmayla Türkiye’de en çok çalışma yürüten ilk beş ilaç firması arasında bulunuyor. Tüm tedavi alanlarında 200’den fazla merkezin katıldığı klinik çalışmanın da sahibi olan Janssen Türkiye, hastaların sağlıklı yaşama hayalini gerçekleştirmek için bütünsel bir bakış açısıyla çalışmalarına devam ediyor.

  Gıda takviyeleri reklamlarında oynayan ünlülere açık mektup

  Elon Musk insanlı Neuralink deneyleri için tarih verdi

  Yaşamla ölüm arasındaki umut kapısı: Yoğun bakım ünitesi

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ