26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  İstanbul Üniversite’sinde Faz 1 Klinik Araştırma Merkezi açıldı

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi bünyesinde Faz I ve Klinik Araştırmalar Merkezi olmak üzere 2 yeni araştırma merkezi açıldı.

  İstanbul Üniversitesi Faz I ve Klinik Araştırmalar Merkezi

  İstanbul Üniversitesi (İÜ) İstanbul Tıp Fakültesi Faz I ve Klinik Araştırmalar Merkezi’nin 8 Şubat’ta gerçekleştirilen açılış töreninde Faz I’in ülkemizde oldukça önemli ve öne çıkmış durumda olduğu belirtildi.

  Açılış konuşmaları çerçevesinde İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Klinik Araştırmalar Mükemmeliyet Merkez Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Yağız Üresin ilk sözü aldı.

  “Bakanlık tarafından onaylanmış dört tane merkez var”

  Faz I’in ülkemizde oldukça önemli ve öne çıkmış durumda olduğunu belirten Prof. Dr. Üresin, bakanlık tarafından onaylanmış dört tane merkez olduğunu belirtti.

  Prof. Dr. Üresin, kendilerinin de başvurusu yapılmış ikili merkezi olduğunu burada bulunanın, hasta faz I’i, daha yüksek riskli faz I’ler, biyoteknolojik faz I’ler ve aşı faz I’leri için kullanılacağını söyledi.

  Bu yapının acile yakın olması çok önemli olduğunun da altını çizen Üresin, bunun haricinde bir de biyoeşdeğerlik çalışmaları kapsamında, rektörün himayesinde ve Eczacılık Fakültemiz Dekanı Erdal Cevher’in müdürü olduğu ilaç araştırmaları merkezi olduğunu ifade etti.

  Üresin, oradaki yapının da 24 yataklı olduğunu ve daha büyük çaplı ve riski daha az ama farmakokinetik ağırlığı olan çalışmaları da orada devam ettireceklerini aktardı. İkisi için de faz I başvuruları olduğunu belirten Üresin, çok yakın bir zamanda başvuruyu tamamlayarak bakanlığın resmi merkezleri arasında yer alacaklarını aktardı.

  Prof. Dr. Üresin, Klinik Araştırma Merkezi’nin sürdürmekte olduğu projelerine de destek olacağını beyan etti ve klinik araştırmalarının desteklenmesi, arşiv, eğitim, veri koordinasyon merkezi ve örnek saklamanın çok önemli olduğu vurgusunu yaptı.

  Klinik araştırmalar ekonomik açıdan temel bileşendir

  Açılışta ikinci konuşmacı olarak yer alan İÜ İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Ümmihan İşoğlu da açıklama yaptı.

  Prof. Dr. İşoğlu, inovasyon ve araştırma, geliştirme çalışmalarının bir parçası olan klinik araştırmaların gerek kurum gerekse ülke ekonomisine katkısı açısından temel bir bileşen olarak kabul edildiğini belirtti.

  İşoğlu, araştırma geliştirme çalışmalarının ekonomi ve sağlık sistemine katkılarının yanı sıra hastalara sağlayacağı yararların da tartışmasız olduğu vurgusunu yaptı.

  Prof. Dr. İşoğlu, ayrıca araştırma geliştirme çalışmalarının klinik çalışmalarla birlikte, ülke ekonomisine ve tüm dünyada rekabetin güçlenmesine de son derece değerli katkılar sağlayacağına inandıklarının altını çizdi. İşoğlu, konuşmasına şu şekilde devam etti:

  “Bu anlamda Klinik Araştırmalar Merkezi’nin uygun, uygulanabilir stratejilerle ve desteklenebilir projelerle yol almasının hem kurumumuza hem de hastalarımıza son derece yararlı olacağını düşünüyoruz.

  Bu düşüncelerle İÜ İstanbul Tıp Fakültesi ailesi olarak, öğrencisiyle, öğretim üyesiyle ve hasta potansiyeliyle açılan merkezimizde yararlı çalışmalar yapacağımıza inanıyoruz. Ayrıca Klinik Araştırmalar Merkezi’nin bundan sonra İstanbul Tıp Fakültesi kampüsü içerisinde faaliyet göstermesinden dolayı memnun olduğumuzu belirtmek istiyoruz”.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ