26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  GSK ve CureVac, yeni nesil mRNA Covid-19 aşıları geliştirecek

  GSK ve CureVac, Covid-19’un varyantlarını hedefleyen ortak bir mRNA (mesajcı RNA) aşısı geliştireceklerini duyurdu.

  GSK ve CureVac arasında imzalanan 150 milyon avro değerindeki bir anlaşma ile 2022 yılına kadar ruhsatlandırılmış bir aşı adayı geliştirilmesi hedefleniyor.

  Amacı, SARS-CoV-2 varyantlarının çeşitliliğine karşı daha geniş koruma sağlanması ve gelecekte ortaya çıkabilecek yeni varyantlara karşı hızlı yanıt vermesi olan bu çalışma, ayrıca bir dizi yeni mRNA aşı adayının araştırılması, geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda bilimsel çalışmalara katkı sağlayacak.

  GSK aynı zamanda 2021 yılı içinde CureVac’ın birinci nesil Covid-19 aşısı CVnCoV üretimini de 100 milyon doza kadar destek verecek.

  Salgından bir adım önde olmak için

  İki şirketten yapılan açıklamada ilk nesil Covid-19 aşılarının etkililiğini azaltma potansiyeline sahip yeni varyantlarda görülen artış, salgından bir adım öne geçmek için yeni varyantlara karşı aşı geliştirme çabalarının hızlandırılması gerekliliğini de ortaya koyduğu belirtildi.

  Bu yeni nesil Covid-19 aşıları, daha önce aşı yapılmamış kişileri korumak için ya da ilk aşılamadan kazanılan Covid-19 bağışıklığının zamanla azalması halinde pekiştirici olarak hizmet etmek amacıyla kullanılabilecek. Bununla birlikte bu iş birliği Covid-19 da içinde olmak üzere birçok solunum yolu virüsüne karşı koruma sağlamak için yeni mRNA aşılarının geliştirilmesini de değerlendirecek.

  Yeni nesil aşılar Covid-19’a karşı sürdürülen mücadelede çok önemli

  GSK İcra Kurulu Başkanı Emma Walmsley, yeni nesil aşıların Covid-19’a karşı sürdürülen mücadelede çok önemli olacağını belirtti. Walmsley ayrıca bu yeni iş birliğinin, CureVac ile halihazırda devam ettiğimiz Faz 2b/3 klinik çalışma aşamasında olan birinci nesil Covid-19 aşı adayı CVnCoV ile beraber, yeni Covid-19 aşı adaylarının gelişimini hızlandırmak için mRNA ve aşı geliştirme konusundaki uzmanlığımızı birleştirecekleri anlamına geldiğini belirtti.

  CureVac İcra Kurulu Başkanı Franz-Werner Haas ise GSK ile mevcut iş birliklerini güçlendirmekten çok memnun olduklarını kaydetti. Hass, GSK’nın kanıtlanmış aşı uzmanlığının yardımıyla, kendilerini gelecekteki sağlık sorunlarının üstesinden gelmek için geliştirdiklerini ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ