11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Eczacılardan mevzuat değişikliği talebi: Sadece eczanelerde satılsın

  Eczacılar, internet ve marketlerde satılan vitamin ve gıda takviyelerinin sadece eczanelerde satılması için mevzuat değişikliği talebiyle çağrı yaptı.

  Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen pek çok kişi, gıda ve vitamin takviyelerine rağbet gösteriyor. Konuyla ilgili yapılan çalışmalarda ise, internet ve marketlerde satılan vitamin ve gıda takviyeleri, eczanelerde satılan ürünlerle karşılaştırıldı. Yapılan çalışmanın sonucunda ise kimi ürünlerin sahte olduğu, kimi ürünlerin de kötü saklama koşulları nedeniyle bozulmuş olduğu görüldü.

  Hürriyet gazetesinden İdris Emen’in haberine göre, İstanbul Eczacı Odası, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na vitamin ve gıda takviye ürünlerinin sadece eczanelerde satılması için mevzuat değişikliği talebiyle bir çağrı yaptı.

  Çağrıda, internet ve market ortamında tağşiş edilmiş, bozulmuş ya da sahte ürünler satıldığı ve bu durumun halk sağlığı açısından ciddi bir tehlike oluşturduğu belirtildi.

  İstanbul Eczacı Odası’nın Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na yönelik yaptığı çağrıda, “Sağlığa yönelik takviyelerin eczane dışı kanallardan satılması halk sağlığı ve kamu yararı açısından ciddi sorunlar teşkil edeceğinden, bu ürünlerin sadece eczaneler-de satılması için gerekli mevzuat değişikliği ivedi olarak yapılmalıdır” denildi.

  Ayrıca talep edilen mevzuat değişikliği için eczacılar tarafından bir kampanya başlatıldı. Kampanya kapsamında, Sağlık Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı’na iki günde 2 bin 326 eczacı tarafından elektronik posta ile başvuru yapıldı.

  Eczacılardan mevzuat değişikliği talebi: Sadece eczanelerde satılsın
  Eczacılardan mevzuat değişikliği talebi: Sadece eczanelerde satılsın

  Bazıları sahte bazıları bozuk

  İstanbul Eczacı Odası Başkanı Cenap Sarıalioğlu, konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Bazı vatandaşların marketlerde veya internet satılan vitamin ve gıda takviye ilaçlarını eczacılara gösterdiğini aktaran Sarıalioğlu, internetten alınan bu ürünleri eczanelerde satılanlarla karşılaştırdıklarında bir kısmının sahte olduğunu, bir kısmının da kötü saklanma koşullarından dolayı bozulmuş anladıklarını belirtti.

  Bu tarz ürünlerin insan sağlığı üzerinde ciddi yan etkileri olduğuna dikkat çeken Sarıalioğlu, sahte veya tağşiş edilmiş, bozulmuş ürünleri kullanan kişilerin her türlü sağlık sorunu ile karşılaşabileceğinin altını çizdi.

  Sarıalioğlu, özellikle kronik hastalık nedeniyle sürekli ilaç kullanan vatandaşları için bu riskin daha fazla olduğunu vurguladı ve ilaçların eczanelerde belli bir derecede muhafaza edildiklerini hatırlattı.

  Ayrıca eczanelerin sıkı bir şekilde denetlendiğine dikkat çeken Sarıalioğlu, fakat vitamin ve takviye ürünlerinin satıldığı diğer kanalların bu ürünleri muhafaza ettiği yerlerde yeterince kontrol ve denetim yapılmadığını belirtti. “Bu yüzden vitamin ve gıda takviyelerinin sadece eczanelerde satılması için mevzuat değişikliği yapılmasını talep ediyoruz” dedi.

  Fazla alınması sağlık sorunlarına neden olabilir

  Kalp-damar cerrahı Prof. Dr. Melih Us da vitamin ve besin takviyelerinin kullanımına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Vitamin takviyelerinin ya da besin takviyelerinin ilaç olarak geçmediğini hatırlatan Us, bu nedenle Sağlık Bakanlığı’nın değil, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın denetlediğini aktardı.

  Bunların çoğunun kontrolsüz ürün olduğuna dikkat çeken Us, bunlardan bazılarının fazla alınması halinde sağlık sorunlarının ortaya çıkabileceğini söyledi.

  Prof. Dr. Melih Us, D vitamininin ölçülebilir bir vitamin olduğunu, kişinin kendi başına gider alır ve kullanırsa, toksik olma durumunun ortaya çıkacağını belirtti. Maalesef korona döneminde herkese D vitamini önerildiğini anımsatan Us, bu vitamin için önce vücuttaki seviyesine bakılması gerektiğine dikkat çekti.

  Aynı şekilde C vitamininin de suda eriyen bir vitamin olduğunu aktaran Us, çok çabuk idrarla dışarı çıktığını, o nedenle C vitamini verilecekse doz ayarlaması yapılmasının şart olduğunu dile getirdi. Doz ayarının da hastalığa ve endikasyona göre yapılması gerektiğini belirten Us, “Tüm bu ürünlerin mutlaka doktor tavsiyesi ile tüketilmesi gerekiyor. Merdiven altı üretim de çok fazla, özellikle Slovenya’den gelenler. İnsanlar bunları alırken nerede üretildiğine de bakmalı” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ