12.5 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Dünyanın en fazla satan ikinci ilacı Pfizer-Biontech aşısı olacak

  15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısı, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşecek. Sağlık ekonomisi uzmanı Prof. Dr. Onur Başer, aşının koruma süresindeki belirsizlik giderilince aşıda yeni bir fiyatlama sistemine geçilmesini beklediğini söyledi. 

  Sektördeki dengeleri, Kovid-19 aşısını bulan ilaç şirketleri değiştirecek. Bu yıl 15 milyar dolarlık aşı satmayı planlayan Pfizer, %25-30’e ulaşacak kâr marjını BionTech ile paylaşacak. Sağlık ekonomisi uzmanı ve MEF Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Onur Başer, Pfizer-Biontech aşısının AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşeceğini söyledi.

  Prof. Başer, dünya nüfusunun %70-85’i aşılanmadan tamamen eski günlere dönmenin mümkün görünmediğini ifade etti ve İsrail’in aşılamanın %52,4’ünü iki ayda tamamladığını, ABD’nin ise bu seviyeye 2022 yışı Ocak ayına gelmesinin beklendiğini ifade etti.

  Gelişmiş ülkelerde bu oranın çok çabuk sağlanacağını öne süren Başer, fakat şu aşamada gidildiği takdirde tüm dünyanın %75’inin aşılanmasının 7 yılı bulacağını aktardı. Bunula birlikte, gelişmiş ülke ekonomilerinin tüm vatandaşlarını aşılasalar dahi, tüm dünyayı güven altına almadan eski günlere kıyasla gelirlerinin %50’sine yakınını kaybedeceklerini dile getirdi. Başer, bu nedenle, aşı milliyetçiliğinden bir an önce hızla uzaklaşılarak aşıların hızlı bir şekilde dağılması için daha çok çabalanması gerektiğine vurgu yaptı.

  Aşının satışı, 3 ilacın toplamına eşit

  Prof. Dr. Onur Başer, 18 ay gibi kısa bir sürede geliştirilen aşılar için büyük yatırımlar yapıldığını ve çoğu özel olan araştırma laboratuvarlarının yatırımlarından kar olarak geri dönüş beklediklerini belirtti. Pfizer-Biontech aşısından elde edilecek gelirin Pfizer’in şu anda sattığı en iyi 3 ilacın toplamına eşit olduğuna dikkat çeken Başer, kan sulandırıcı Eliquis’in 5 milyar, kanser ilacı Ibrance’ın 5 milyar, Zatürre aşısı Prevnar’ın, 6 milyarlık satışı bulunduğunu aktardı.

  Başer, AbbVie’nin 20 milyar dolarlık artrit ilacı Humira’dan sonra, 15 milyarlık satışla Pfizer-Biontech aşısının, dünyanın en fazla satan ikinci ilacı konumuna yerleşeceğine işaret etti.

  Aşının çıkarılmasıyla şirketin, satışlarının 2021’de %6 artmasını beklediğini öne süren Başer, aşı satışlarının, bu yıl Pfizer’in toplam gelirinin yaklaşık dörtte birini oluşturacağını söyledi.

  Moderna’nın ise geçen yıl sadece 60 milyon dolar geliri varken, bu yıl 13.2 milyar dolar beklediğine dikkat çeken Başer, zamanla tedavi ve aşı çeşitliliğinin artmasını beklediklerini, yine aşı koruma süresindeki belirsizlik ortadan kalkınca yeni bir fiyatlama sistemine gidileceğini aktardı.

  Başer, aşıda başarılı olma oranının dünya genelinde %30 olduğunu ifade etti, Türkiye’nin yerli aşı konusunda da bu düşük oranı dikkate alması gerektiğinin altını çizdi. Başer, “Yerli aşı denemelerimizin olması umut verici ancak başarısızlık ihtimalinin yüzde 70’lerin üzerinde olduğu unutulmamalı. Mutlaka bir B planımızın olması gerekiyor” diye konuştu.

  3 bin kişiden aşı mektubu

  Başer, 115 dünya lideri, Nobel ödülü almış 19 kişi ve daha birçok ünlü isimle birlikte 3 binden fazla kişinin Kovid-19 aşılarının ortak mal olarak sayılması için ülkelerin gerekli çalışmaları yapması gerektiğine ilişkin bir mektuba imza attığını hatırlattı.

  Herkese yetecek kadar aşı olmalı ve ödeme gücü olmayanlara da aşı yapılmalı diyen Başer, şu anda bilimin, pandeminin ortadan kalkmasının tek yolunun aşının dünyada yaygınlaşması olduğu konusunda hem fikir olduğunu belirtti.

  “Gelişmiş ülkeler kendi vatandaşlarını aşıladıklarında, ekonomilerini açtıklarında hızlı bir şekilde aşının yaygınlaşması için ellerinden gelenlerini yapacaklardır, yoksa sadece kendilerini kurtarmak sürdürülebilir bir yöntem değil” şeklinde konuştu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ