26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Çin aşısı CoronaVac 60 yaş ve üstünde etkili oldu

  Çin’li Sinovac şirketi tarafından üretilen CoronaVac isimli aşının 60 yaş ve üzeri yetişkinlerde etkili olduğu ortaya çıktı.

   

  Çin aşısı CoronaVac

  Çin aşısı olarak bilinen ve Çin’li Sinovac tarafından geliştirilen CoronaVac ile ilgili yeni veriler, dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’te yer aldı. Dergide yayınlanan bilgilere göre, söz konusu aşı, 60 yaş ve üzeri yetişkinlerde ciddi rahatsızlıklara ve yan etkilere neden olmuyor ve bağışıklık tepkisi oluşturuyor.

  Covid-19 için dünya çapında araştırmalar devam ederken, iyi bir haber de Çin’li şirket Sinovac tarafından geliştirilen aşısı CoronaVac’tan geldi. Dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’te aşı ile ilgili bir araştırma yer aldı.

  Ciddi yan etkilere ve rahatsızlıklara neden olmuyor

  Halk arasında “Çin aşısı” olarak bilinen inaktif corona virüs aşısı üzerinde yapılan araştırmalar, aşının 60 yaş ve üstü yetişkinlerde ciddi yan etkilere ve rahatsızlıklara neden olmadan bağışıklık tepkisi oluşturduğunu ortaya çıkardı.

  Tıp dergisi Lancet, elde edilen bu bilgilerle birlikte, Sinovac’ın geliştirdiği CoronaVac aşısının 60 yaş ve üzeri kişilerde güvenle kullanılabileceğinin altını çizdi.

  Aşı ile ilgili veriler, CoronaVac isimli aşının faz 1 ve faz 2 klinik denemelerinden elde edildi ve geçtiğimiz gün dünyaca ünlü tıp dergisi Lancet’te yer aldı.

  60 yaş ve üzeri yetişkinlerde test edilen ilk rapor

  Sinovac yetkililerince yapılan açıklamaya göre, Lancet’te yayımlanan makale, inaktif bir Covid-19 aşısının 60 yaş ve üzeri yetişkinlerde test edildiği ilk rapor olarak dikkat çekiyor.

  Araştırmada, koronavirüs aşılarının etkinliğinin genellikle 60 yaş ve üstü kişilerde bağışıklık oluşturma oranının düşük olduğunun altı çizildi.  Sinovac’ın ise faz 1 ve faz 2 denemeleri göz önüne alındığında herhangi bir ciddi yan etkiyle ve rahatsızlıkla karşılaşılmadan bağışıklık oluşturduğuna dikkat çekildi.

  Doç. Dr. Ayşegül Doğan, TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü aldı

  KKTC’de üretilen burun spreyi İtalya’da Covid-19’a karşı kullanılıyor

  Gıda takviyeleri reklamında oynayan ünlülere açık mektup

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ