26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Pfizer’in ‘Bir Arada’ kanalı kanser hastalarına yol gösterecek

  GLOBOCAN verilerine göre Türkiye’de her sene yaklaşık 230 bin kişiye kanser teşhisi konuluyor.

  ‘Bir Arada’ YouTube kanalı

  Hasta ve hasta yakınlarını bilgilendirmek amacıyla Pfizer Onkoloji, 4 Şubat Dünya Kanser Günü’nde açılışını yaptığı ‘Bir Arada’ adında bir YouTube kanalı kurdu. Kanalda, hastalar ve yakınlarının merak ettiği tüm sorulara yanıt veriliyor.

  Dünya Sağlık Örgütü’ne bağlı Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı (GLOBOCAN), Türkiye’de her sene yaklaşık 230 bin kişiye kanser teşhisi konulduğunu açıkladı.

  Hasta yakınları ve hastalar, teşhisin konulmasının ardından birçok soruya cevap arıyor. Kanser tanışanların doğru bilgiye ulaşması önem taşıyor. Pfizer Onkoloji’nin kurduğu “Bir Arada” YouTube kanalı ile alanında uzman medikal psikologlar, onkologlar ve pedagoglar sözcü olarak yer alıyor.

  Bir Arada YouTube kanalı kanserle ilgili bilgi veriyor

  Kanser hastasının tanı anından itibaren sosyal hayat, günlük yaşam, COVID-19, yan etkiler ve birçok benzeri konu ile ilgili aklına beliren soruların cevabı, ‘Bir Arada’ YouTube kanalında paylaşılıyor.

  “Kanser tamamen iyileşebilir mi?”, “Kanser nedir?”, “Tedavim boyunca hangi sıklıkta kontrole gideceğim?” Ve “Kanser tedavisi sonrasında saçlarım tekrar uzar mı?” tarzındaki sorulardan “Spor yapabilir miyim, fiziksel aktivitem ne seviyede olmalı?”, “Tedavim sırasında emzirebilir miyim?”, ya da “Tedavim sırasında cilt bakımı yaptırabilir miyim?” gibi merak edilen sorulara dek alanında uzman medikal onkologlarca cevaplanıyor.

  Bunların dışında açılan YouTube kanalında vatandaşlar tarafından genellikle doğru bilinen yanlışlara da yer verildi.

  Pedagoglar ve psikologlar da kanalda

  Kansere yakalananların psikolojik olarak hastalığı kabullenme ve destek süreci de önem taşıyor.

  “Kanser hastalığımı küçük çocuğuma nasıl anlatabilirim?”, “Kanser hastalığını nasıl kabullenirim?”, “Kanser tedavisi gören çocuğumu hastaneye nasıl hazırlayabilirim?” tarzındaki sorulara Bir Arada kanalıyla uzman pedagog ve psikologlar aracılığıyla cevap bulmak mümkün oluyor.

  ‘Doğru bilgi için ‘Bir Arada’yız’

  Kanserin hayatın bir gerçeği olduğuna dikkati çeken Pfizer Türkiye Onkoloji Lideri Mehmet Yetiş, ‘’Kanser yolculuğunda doğru bilgi kritik öneme sahip. Hasta, hasta yakınları ve alanının uzman isimleriyle birlikte olacağımız YouTube kanalımızda, doğru bilgi için “Bir Arada”yız.’’ açıklamasında bulundu.

  Bilim Kurulu üyesi okullarda alınacak önlemleri açıkladı

  Polifarma Rapid Test Onayı İle Türkiye’de bir ilke imza attı

  Roche’un 2020’deki satışları 58.3 milyar İsviçre Frangına ulaştı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ