26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bayer Tüketici Sağlığı ve İstanbul Medipol Üniversitesi’nden iş birliği

  Bayer Tüketici Sağlığı, İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi birlikte eczacılar için uzun dönemli bir sertifika programı başlattı.

   

  Bayer Tüketici Sağlığı

  2021 yılı haziran ayı sonuna kadar 27 bin eczacıya erişilmesi hedeflenen sertifikalı eğitim programının amaçları arasında halk sağlığının korunması, tüketicilerin gıda takviyeleri konusunda doğru yönlendirilmesi ve bu konunun ilk ve en önemli aracısı eczacıların desteklenmesi amaçlanıyor.

  Bayer Tüketici Sağlığı, 2020 yılında 9 farklı ilde 1000 eczacı ile yüz yüze eğitimler düzenleyerek, gıda takviyeleri konusunda halkın bilgilendirilmesi sorumluluğunu alan eczacıları desteklemişti. 2021 yılı boyunca da çok daha fazla eczacıya ulaşılması hedefleniyor.

  İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) uzaktan eğitim sistemi üzerinden gerçekleştirilecek olan sertifika programını bu sayede tüm Türkiye’de yaygın bir erişim elde edebilecek.

  Program 40 saatten oluşuyor

  Toplam 40 saatten oluşan eğitim programı aralarında Prof. Dr. Ateş Kara’nın da bulunduğu, Uzm. Eczacı Taner Döven, Fonksiyonel Tıp Hekimi Ercüment İlgüz, Diyetisyen Yeşim Temel Özcan, Uzm. Eczacı Levent Gökgünneç, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Korhan Mavnacıoğlu ve İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Dyt. Ecz. Neda Taner’in bulunduğu profesyoneller tarafından hazırlandı. Programın stüdyo çekimleri ise üniversitenin Medya Merkezi’nde tamamlandı.

  40 saatlik eğitim programını tamamlayan eczacılar, “Tavsiyen Eczanede” İstanbul Medipol Üniversitesi & Bayer sertifikasını almaya hak kazanacaklar. Bununla birlikte, program, her dönem sonunda yeni içeriklerle güncellenerek tekrarlanacaktır.

   

  Türkiye’de sağlık okuryazarlığı %30

  Programla ilgili bir açıklamada bulunan Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Ülke Müdürü Erdem Kumcu, Türkiye’de sağlık okuryazarlığının halen %30 olduğunu ifade etti ve eczacılara halk sağlığının korunması anlamında büyük bir görevin daha düştüğünün altını çizdi.

  Kumcu, Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin bu yıl yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye’deki gıda takviyesi kullanımı oranının oldukça yüksek olduğunu ve tüketicilerin gıda takviye ürünlerini yüzde 82 oranında eczanelerden temin ettiğini aktardı.

  Özellikle pandemi döneminde tüketiciler için Gıda Takviyesi alanında doğru bilgi, içerik ve danışmanlığa ulaşmanın her zamankinden daha önemli bir konu haline geldiğini vurgulayan Kumcu, açıklamasına şu şekilde devam etti:

  “Bu noktada en önemli hedefimiz eczacıları güncel bilgilerle desteklemek ve tüketicileri de doğru bilgiler konusunda hekimlere ve eczacılara yönlendirmek. Gıda takviyesi ciddi bir konu olduğundan uzman olmayanların tavsiyeleri halk sağlığını tehdit edebilir. Bayer Tüketici Sağlığı olarak tüketicilere her zaman ‘Tavsiyen Eczanede’ diyor ve gıda takviyeleri konusunda eczacılara danışmalarını istiyoruz.”

  İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Zehra Omurtag da sertifikalı eğitim programı hakkında konuştu.

  Eczacıların rolü büyük

  Omurtag, Eczacıların Türkiye’de sağlık hizmetlerinin en önemli yapı taşlarından biri olduğunu, en önemli sağlık danışanları olduğunu ve toplum sağlığının korunmasında ve sürdürülmesindeki rollerinin büyük olduğunu söyledi.

  Omurtag, bu nedenle İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile iş birliği yaparak eczacıların güncel bilgilere ulaşması konusunda çok kıymetli uzman eğiticilerle bu programların düzenlenmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı.

  Yıllardır bu amaçla “Spor Eczacılığı”,  “Eczane Akademisi”, “Profesyonel Eczane Yönetimi Sertifika Programı” ve “İlaç Sektörü Ürün Müdürlüğü Eğitimi”, gibi farklı programları eczacılar için başarılı bir şekilde sürdürdüklerini aktardı.

  Bayer’in “Bayer Tüketici Sağlığı” Grubu ile doğrudan tüketici sağlığını ilgilendiren programla ilgili düşüncelerini ifade eden Omurtag, konuşmasına şöyle devam etti:

  “Özellikle dünya genelinde COVID pandemisinin yaşandığı bu dönemde tüketicilerin daha da fazla yöneldikleri gıda takviyesi ürünlerini bilinçli kullanmaları konusunu da kapsayan“Tavsiyen Eczanede” programının İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilmesini, bir sosyal sorumluluk bilinci olarak da görüyoruz.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ