10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Abdi İbrahim, COVID-19 aşısı üretimi için izin belgesi aldı

  Türk ilaç sektörünün öncü ismi Abdi İbrahim, COVID-19 aşılarını en üst standartlarda üretebilme kapasitesine sahip olduğunu gösteren üretim izin belgesini aldı. Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, ‘‘20 milyon aşıyı üretebilecek kapasitedeyiz, gerekirse bunu artırabiliriz" diye konuştu.

  Türk ilaç sektöründe 109 yıldır çalışmalarına devam eden ve 19 yıldır hiç aralıksız pazar lideri olma unvanını elinde tutan Abdi İbrahim, aşı üretim ve dolum yapma izin belgesini aldı.

  Bu belge, Türkiye’yi ve dünyayı derinden etkileyen koronavirüs salgınına karşı üretilen aşıları en üst kapasitede üretebilme kapasitesine sahip olduğunu ifade etmesiyle oldukça önem taşıyor.

  Aşı konusunda yeterliliğimiz bir kere daha tescillendi

  Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan denetim ve incelemeler sonucunda, Abdi İbrahim’e inaktif aşılar ile mRNA bazlı aşıları üretim ve dolum yapma onayını verildiğini belirtti.

  Barut, aralık ayında başvuru yaptıkları Sağlık Bakanlığı’ndan mRNA bazlı aşılar ve inaktif aşılariçin beşerî aşı üretim ve dolum yapma izin belgesini aldıklarını kaydetti ve aşı üretim ve dolumu için hem kalite sistemlerinin hem de altyapılarının yüksek seviyede olması gerektiğini belirtti. Bakanlığın yaptığı denetimler neticesinde aldıkları bu izinle, AbdiBio tesisi ve aşı üretim konusunda yeterliliklerinin bir defa daha tescillendiğini kaydetti.

  KKTC Sağlık Bakanı Ali Pilli, aşılamanın 15 Ocak'ta başlayacağını söyledi.

  İzin hangi aşılar için alındı?

  Covid-19 ile mücadelede çözümün parçası olabilmek için medikal yetkinliklerini, Ar-Ge ve üretim güçlerini, tüm deneyim ve uzmanlıklarını Türk hastaların ve tıbbının hizmetine sunduklarını kaydeden Nezih Barut, aşı üretimi konusundaki çalışmaları ile ilgili olarak  sektör lideri bir şirket olarak toplumun bu zor zamandaki gereksinimleri dikkate aldıklarını ve kendilerinden beklenen katkıyı en üst düzeyde sunmak için çalıştıklarını dile getirdi.

  Barut, dünyada süren aşı çalışmalarını yakından izleyerek hastalığı önleyecek aşı alternatiflerinin ülkenin yerli ve milli ilaç şirketi olan Abdi İbrahim tesislerinde üretilmesi hakkında Sağlık Bakanlığı’na izin için başvuru yaptıklarını aktardı. Yapılan incelemeler neticesinde Sağlık Bakanlığı’ndan, Moderna ve BioNTech’in ürettiği mRNA bazlı biyoteknolojik aşılarla birlikte, Çinli ve Rus şirketler tarafından üretilen inaktif aşıların AbdiBio’da üretim ve dolumu için izin belgesini aldıklarını belirtti. Barut, “Alınan izin belgesiyle hem altyapımızın hem de kalite sistemlerimizin yüksek düzeyde olduğu kanıtlandı.” şeklinde konuştu.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ