22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  192 milyonu aşkın hayvan, deney için laboratuvarlarda tutuluyor

  Sosyal medyada kısa sürede milyonlarca erişime ulaşan Save Ralph adlı kısa film, dikkatlerin yeniden hayvan deneylerine çevrilmesine neden oldu. Hayvanlı deneylerin devam etmesine karşı tepkiler çoğalırken veriler de durumun boyutunu ortaya koydu.  

  B2Press Online PR Servisi’nin bir araya getirdiği istatistiklere göre, 192 milyonu aşkın hayvan yaşam alanlarından alınarak laboratuvarlarda yaşamaya mecbur bırakılırken, deneylerin %30’undan fazlası şiddetli ve orta acı veren uygulamalar içeriyor. Üstelik test edilen her 100 ilaçtan yalnızca 2 tanesi piyasaya veriliyor.

  Bugünlerde birçok endüstride, farklı nedenlerle canlı hayvan türleri üstünde deneyler yapılıyor. İlaç ve kozmetik endüstrileri ise bunların arasında ilk sırada geliyor. Amerika’da kamuoyu ile paylaşılan hayvan deneyleri istatistiklerini analiz eden PR servisi B2Press’in paylaştığı verilere göre, dünya çapında 192 milyondan fazla hayvan, doğal yaşam alanlarından alınarak laboratuvarlarda tutuluyor.

  Hayvanlar üstünde yapılan deneylerin %30’undan fazlası şiddetli ve orta acı veren uygulamalardan oluşuyor. En ağır bilanço ise ilaç endüstrisinde ortaya çıkıyor. İstatistikler, hayvanlar üstünde test edilen ilaçların %98’inden fazlasının hiçbir zaman piyasaya çıkmadığını gösteriyor.

  ÇİN’DE TÜM KOZMETİKLER İÇİN HAYVAN TESTİ YAPILMASINI ZORUNLU

  Dijital PR servisinin analiz ettiği istatistiklerde, Çin 20,5 milyon ile en çok denek hayvanı kullanan ülke olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte Çin’de tüm kozmetikler için hayvan testi yapılmasını zorunlu kılınmış durumda. Hayvan testlerini en çok kullanan ülkelerden bir diğeri ise Amerika Birleşik Devletleri. Ülkenin laboratuvarlarında 22 milyon hayvan araştırma için kullanılıyor.

  500 binden fazla hayvanın kozmetik testlerinde denek olarak kullanıldığı görülürken, aralarında Yeni Zelanda, Norveç, Avustralya ve Hindistan’ın da bulunduğu 39 ülkede ise kozmetik ürünlerde hayvan deneylerinin yasaklandı.

  EN ÇOK TEST YAPILAN HAYVAN GİNE DOMUZLARI

  Bir araya getirilen istatistikler, deneylerde en çok kullanılan hayvan türlerini de ortaya çıkardı. Klinik öncesi çalışmaların uygulanabilir olması için deneylerde en az iki tür kullanılırken, 171 bin 406 deneyin parçası olan Gine domuzları %20,57 ile ilk sırada yer alıyor. Onları %16,46’yla tavşanlar, %11,75’le insanlar hariç primatlar, % 9,49’la hamsterlar ve %7,29’la köpekler izliyor. Araştırma hayvanlarının çoğu ise herhangi bir hayvan refahı yasası tarafından koruma altında alınmıyor.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ