27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Erciyes Üniversitesi’nde solunum cihazı için yerli valf üretildi

  Erciyes Üniversitesi'nde (ERÜ) koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılan yerli solunum cihazı için oransal valf cihazı üretildi.

  Yerli solunum cihazı üreten firmaların, yurt dışından temin ettikleri oransal valf cihazını bulmakta zorlanması üzerine Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enerji Dönüşümleri Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu.

  Erciyes Üniversitesi’nde solunum cihazı için yerli valf cihazı üretildi

  Başvuru üzerine Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Serdar Genç, aralarında öğrencilerin de bulunduğu 6 kişilik ekibiyle 2020 yılı Haziran ayında çalışmalarını başlattı. 8 aylık Ar-Ge çalışması sonucunda oransal valf cihazını üretimi gerçekleşti.

  Destek programlarına başvuru yaparak 2020 yılı Haziran ayında çalışmalara başladıklarını belirten Prof. Dr. Mustafa Serdar Genç,  pandemi sürecinde özel izinler ile laboratuvarlarında iki yüksek lisans ve iki lisans öğrencisi ile bilgisayarda analizlerini yaptıklarını aktardı.

  Genç, en iyi tasarımı belirledikten sonra yazılımsal kademeleri geliştirerek cihazın üretimini başarılı bir şekilde sağladıklarını ifade etti.

  Erciyes Üniversitesi'nde solunum cihazı için yerli valf cihazı üretildi
  Erciyes Üniversitesi’nde solunum cihazı için yerli valf cihazı üretildi

  Hassas bir tedavi gerçekleştirilmesine yardımcı oluyor

  Yurt dışından alınan cihazlarda 100 kademe olduğunu kendilerinin ise 250 kademeli olarak akışı oranlama üzerine bir cihaz geliştirdiklerinin altını çizen Prof. Dr. Mustafa Serdar Genç, sağlık çalışanlarının daha hassas bir tedavi gerçekleştirmesi adına yardımcı olduklarını vurguladı.

  Genç, bu projeyi özel kılan özelliğin tamamen milli ve yerli olması olduğunu söyledi ve “Sadece sağlık değil hava akışının olduğu bütün sektörlere hizmet verebilecek. Pandemi döneminin başında solunum cihazı üreten yerli firmalar, üretim aşamasında valf kısmını yurt dışından istediklerinde oradaki yetkililer ellerinde az bir sayı olduğunu ve gönderemeyeceklerini söylediler. Bizlerden bu konuda destek istenince böyle bir çalışma gerçekleştirdik” şeklinde konuştu.

  Erciyes Üniversitesi'nde solunum cihazı için yerli valf cihazı üretildi
  Erciyes Üniversitesi’nde solunum cihazı için yerli valf cihazı üretildi

  Patent başvurusu yapıldı

  Projede patent başvurusu yaptıklarını belirten Genç, patentleri aldıktan sonra seri üretime geçmeyi temenni ettiklerini söyledi. Araştırma üniversitesi olarak bu yaptıkları çalışmalar ile ellerinden geleni ülkemiz ve milletimiz için yapmak istediklerinin altını çizdi. Prof. Dr. Genç, “Bu projede bizlere destek veren herkese teşekkür ederim” dedi.

  Proje ekibinde yer alan ERÜ Enerji Sistemleri Mühendisliği son sınıf öğrencisi Onur Yılmaz ise, bu projede yerli ve milli amaçlı oransal valf geliştirdiklerini ve bu cihazın özelliğinin sağlık sistemi veya diğer sistemleri de oranlayabilmesi olduğunu söyledi.

  Proje 8 ayda tamamlandı

  Bu projeye hocasının aracılığıyla başlama şansım olduğunu aktaran başarılı öğrenci, başka projelerde de çalışmaları olduğunu belirtti. Onur Yılmaz, bu projeyi yaparken yerli ve milli olmasından dolayı ülkemizde böyle bir adım atmalarından dolayı gurur duyduğunu ifade etti.

  Yılmaz, “Her projede yapılan işlerde zorluk vardır. Bizler de hocamızın yardımıyla projemizi sonlandırdık. 8 ay sonunda projeyi bitirince büyük bir gurur yaşadık” ifadelerini kullandı.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ