27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Doç. Dr. Ayşegül Doğan, TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü aldı

  Doç. Dr. Ayşegül Doğan, kök hücre çalışmalarıyla TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü’nü aldı.

   

  TÜBA Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü

  Türkiye Bilimler Akademisi’nce (TÜBA) verilen Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü (GEBİP), Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ayşegül Doğan’a verildi. Doğan’ın, yaptığı kök hücre çalışmalarıyla ödüle layık görüldüğü belirtildi.

  Ödülleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi

  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen törende 2020 TÜBA Uluslararası Akademi, GEBİP ve TESEP Ödülleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sahiplerine teslim edildi.

  TÜBA, her yıl teşvik, takdir ve ödüllendirme misyonu kapsamında bilim insanlarına TÜBA-GEBİP Ödülleri dağıtıyor. 2020 yılında da iki kurum ve 21 farklı üniversiteden toplamda 31 üstün başarılı genç bilim insanı ödül kazandı.

  Mühendislik Bilimleri alanında TÜBA – GEBİP ödülünü ise Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Doğan aldı.

  Doç. Dr. Ayşegül Doğan’ın akademik kariyeri

  2009 yılında İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü/Moleküler Biyoloji ve Genetik bölümlerinden mezun olan Doğan, yüksek lisansını 2011 yılında Yeditepe Üniversitesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü’nden aldı. Doğan, Doktora çalışmalarını ise yine Yeditepe Üniversitesi’nde, Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Biyoteknoloji Doktora Programı’nda tamamladı. Doç. Dr. Doğan, doktora sonrasına araştırmalarını yapmak üzere, bir yıl sonra ABD’de bulundu. Burada, Ulusal Sağlık Enstitüleri, Ulusal Kanser Enstitüsü’nde Hücre ve Gelişim Biyolojisi grubuna katıldı ve “pluripotent kök hücre” araştırmalarını yaptı.

  Doç. Dr. Ayşegül Doğan, 2018’de, TÜBİTAK’ın “2232 – Uluslararası Lider Araştırmacılar Programı” desteğiyle Türkiye’ye döndü. Bu çalışmaların yapılabilmesi için gerekli araştırma altyapısının hazırlanmasının ardından çalışmalarına başladı. Yeditepe Üniversitesi’nde “Organoid Laboratuvarları” olarak da bilinen “Kök Hücre ve Gen Tedavi Laboratuvarı”nın kurulmasına önayak olan Doç. Dr. Doğan, TÜBİTAK bünyesinde yer alan Araştırma Destek Programları Başkanlığı’ndan da (ARDEB) araştırma desteği de aldı. Doç. Dr. Doğan, 2020 yılı TÜBA-GEBİP ödülüne değer görüldü.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ