11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Covid 19 sürecinde özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranlar arttı

  Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Pınar Kuriş, Covid 19 döneminde özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranların arttığını belirtti. 2021'de de sağlık sigortası branşında büyümenin devam edeceğini söyledi.

  200 yıldan fazla tecrübesiyle, 30 ülkede 180 milyondan fazla müşteriye hizmet veren küresel sigorta devi Cigna Global ile Türkiye’nin ileri gelen özel bankalarından QNB Finansbank’ın güçlü iş birliğinde faaliyetlerine devam eden Cigna Sağlık Hayat ve Emeklilik’in Genel Müdürü Pınar Kuriş, pandemiyle mücadele ile geçen 2020 yılında sigortacılık sektörünü ve 2021 tahminlerini paylaştı.

  Vatandaşların pandemi sürecinde, başta sağlık olmak üzere pek çok alanda kendilerini daha çok güvende hissetme ihtiyacı duyduğunu, önceliklerinin farklılaştığını ve bu farklılıkların da tüm sektörlerde uzun süreli kalıcı etkilere neden olduğunu ifade eden Pınar Kuriş, koronavirüs salgınının etkisiyle sağlık sigortaları ile beraber SGK imkanları, özel hastane ve devlet hastanesi imkanlarının yeniden birçok kişinin gündemine girdiğini belirtti.

  Sigorta yaptıran tüketicilerin sigortaları ile alakalı akıllarına gelen ilk sorunun salgın hastalıkların teminat kapsamında olup olmadığına dikkat çeken Kuriş, içinde olduğumuz pandemi sürecinde başta sağlık sigortası olmak üzere hayat sigortalarına farkındalığı arttığını kaydetti. Kuriş, bu artışın hem hayat hem sağlık sigortası sahipliğinin de artmasına olumlu bir biçimde yansıdığını kaydetti.

  Özel ve tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıranların sayısı arttı

  2020 yılı Kasım ayı sonunda tamamlayıcı sağlık sigortası ve özel sağlık sigortası olmak üzere toplam sigortalı sayısı 3,85 milyon kişi olurken bu rakamın 2021 sonunda 5 milyona yaklaşacağı öngörülüyor. Bireysel Emeklilik Sistemi ise 2020 yılı Aralık ayı itibarıyla 137 milyar TL fon büyüklüğüne ve 7 milyon katılımcı sayısına ulaştı. Otomatik Katılım Sistemi ile katılımcı sayısı ise 6,6 milyona yükseldi. Pandeminin harcama ve tüketim davranışlarının üzerindeki etkisi ve sistemde yapılması planlanan yeni düzenlemelerle beraber önümüzdeki dönem katılımcı sayısında da bir çoğalma olacağı tahmin ediliyor.

  Sigorta sektörünün potansiyeli 2021’de de artmaya devam edecek

  Kredi bağlantısı bulunmayan hayat sigortalarında ihtiyaç ve farkındalık, pandeminin etkisiyle arttı ancak bu alanda hala çok büyük bir potansiyel mevcut. 2011 yılından bu yana hızlı büyümesini sürdüren hayat sigortası branşı, 2020 yılı Kasım ayı itibarıyla yüzde 34 büyürken, 2021 yılında da bu trendin devam edeceği ve yıllık 15 milyar liranın üzerinde üretim gerçekleşeceği tahmin ediliyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ