16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Whatsapp güncellemesi yapılmazsa ne olur? Whatsapp’ın güncellemesi 15 Mayıs’ta bitiyor

  Whatsapp’ın güncellemesi 15 Mayıs’ta bitiyor. Geçtiğimiz aylarda güvenlik sorunları nedeniyle büyük tartışmalara yol açan Whatsapp güncellemesi, milyonlarca kullanıcının uygulamayı bırakmasının ve tepki göndermesinin ardından ileriki bir tarihe ertelenmişti.

  Facebook tarafından satın alınan Whatsapp’taki güncelleme ile kullanıcıların verilerinin ticari amaçlı kullanılacağı söylentisi tepkilere yol açınca şirket güncellemeyi 15 Mayıs tarihine ertelediğini açıkladı. Şimdi tarihin bitimine kısa süre kala Whatsapp güncellemesi yapılmazsa ne olacağı konuşulmaya başlandı…

  WHATSAPP’IN GÜNCELLEMESİ 15 MAYIS’TA BİTİYOR

  Facebook’un satın aldığı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın güncellediği gizlilik sözleşmesi için 15 Mayıs’a uzatılan sona eriyor. Şirket, bu tarihten sonra yeni gizlilik sözleşmesini kabul etmeyenlerin hesaplarının önce askıya alınacağı sonra da silineceği yönünde bir açıklama yapmıştı. Fakat son yapılan yazılı açıklamada, sözleşmeyi kabul etmeyenlerin hesabının askıya alınmayacağı ifade edildi.

  WHATSAPP GÜNCELLEMESİ YAPILMAZSA NE OLUR?

  “15 Mayıs’tan sonra hiç kimsenin hesabı silinmeyecek ya da fonksiyonları kaybolmayacak. Bir süre daha sürekli olarak sözleşme hatırlatması yapılacak.

  “Sohbet listenize erişemeyeceksiniz. Ancak size yapılan telefon ve video aramalarını yanıtlayabileceksiniz.

  “Sözleşme uyarısı bir süre sonra kalıcı hale gelecek ve halen onaylamamış kullanıcıların hesaplarında işlevsellik azaltılacak.

  “Sınırlı kullanım birkaç hafta sürecek eğer halen kabul etmediyseniz WhatsApp’ı kullanamayacaksınız.”

  “Eğer WhatsApp bildirimleriniz açıksa size gelen mesajlara yanıt verebileceksiniz ya da kaçırdığınız aramaları siz başlatabileceksiniz.

  Whatsapp güncellemesi yapılmazsa ne olur? Whatsapp’ın güncellemesi 15 Mayıs’ta bitiyor
  Whatsapp güncellemesi yapılmazsa ne olur? Whatsapp’ın güncellemesi 15 Mayıs’ta bitiyor

  UZMAN İSİMLER KARARI DEĞERLENDİRDİ

  Şirketin değiştirdiği gizlilik sözleşmesini ve yaptığı açıklama hakkında değerlendirme yapan uzmanlar, kişisel bilgilerin günümüzde hali hazırda zaten kullanıldığını, bu sözleşme ile yalnızca resmiyete döküldüğünü belirtti. Düzenlemenin hedefinde para kazanma olduğuna işaret eden Yazılım Mühendisi Prof. Dr. Ali Okatan, vatandaşları 15 Mayıs tarihinden sonra WhatsApp üzerinden asla IBAN gibi banka bilgilerinin paylaşılmaması konusunda uyardı.

  KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI YASASI SON DERECE KATIDIR

  İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ) Mühendislik Fakültesi Yazılım Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Okatan, WhatsApp’ın uçtan uca şifreleme yöntemiyle kişisel bilgilerin kullanılmadığını, yazışmaların güvende olduğunu söylediğini ancak bunun doğru olmadığını kaydetti. “Facebook ve buna bağlı birçok şirket insanların kişisel bilgilerini kullanmak istiyor.” diyen Prof. Dr. Okatan, “Zaten kişisel bilgiler kullanılıyordu şimdi güncellenen gizlilik politikasıyla bunu resmileştirmek istiyorlar. İleride hukuki açıdan birçok sorunla karşılaşabilirler, önlem alıyorlar. Kişisel verilerin korunması yasası son derece katıdır. Yasanın sonuçlarından korunmak için de kişilerin onayını istiyorlar. Eğer gizlilik politikasını onaylarsanız, isminiz, adresiniz, mesajları almadıklarını söylüyorlar ama aldıklarını düşünüyorum, diğer bütün bilgiler şirketin eline geçecek. Facebook’a reklam veren firmalara bu bilgiler satılıyor ve böyle para kazanıyorlar” ifadelerini kullandı.

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ