26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Türkiye’den Yunanistan’a genetik test ihracatı

  Türk bir firma olan Gene2info, lipodistrofi hastalığının hızlı teşhisine yönelik genetik test hizmetine Yunanistan’da da başladı.

  Hastalıklarda tanı ve tedavinin çok önemli bir konu. Dünyada sağlık alanında söz sahibi firmalar da inovasyon adımlarını bu yönde atıyor. Nadir hastalıklar grubunda yer alan lipodistrofi hastalığında da erken tanı, hayat kurtarıcı bir öneme sahip. Yağ dokusunun kaybı ile oluşan ve iki farklı formda karşımıza çıkan lipodistrofi için geliştirilen en kapsamlı testler, global biyoinformatik sektörünün Türk oyuncusu Gene2info tarafından pazara sunuluyor. Genetik hastalıkların teşhisine yönelik, geliştirdiği tanı kitleri ve biyoinformatik çözümleri ile teşhis süreçlerini hızlandıran Gene2info, sektördeki öncülüğünü dünyaya da gösteriyor.

  ÖRNEKLER TÜRKİYE’DE ANALİZ EDİLİYOR

  2021’in başında Bulgaristan Temsilciliği’ni faaliyete geçiren Gene2info, şimdi de Yunanistan’a açıldı. Nadir hastalıklar grubundaki lipodistrofi hastalığının tanısına yönelik Yunanistan’da genetik test hizmetini başlatan Gene2info, Yunanistan’dan alınan biyolojik örnekleri Türkiye’ye getirerek, genetik ve biyoinformatik analizlerini yapıyor. Yunanistan’dan tanı talebi yapan doktorlar, tüm tanı sürecini Gene2info’nun çevrimiçi hizmet platformundan izleyebiliyor ve tıbbi genetik sonuç raporuna da aynı platform üzerinden ulaşabiliyor.

  LİPODİSTROFİYİ ANALİZ EDEBİLEN İLK VE TEK TEST

  Lipodistrofiyi kapsamlı olarak analiz edebilen ilk ve tek tanı kitini dünyaya sunduklarını söyleyen Gene2info CEO’su Bahadır Onay, ”Yağ dokusunun kaybıyla oluşan bir genetik hastalık olarak tanımladığımız lipodistrofi, konjenital jeneralize ve parsiyel olmak üzere iki formda karşımıza çıkıyor. Özellikle çocukluk döneminde fark edilen jeneralize formunda tedavi edilmezse hayatı tehdit eden komplikasyonlar gelişebiliyor. Her iki form da farklı genlerdeki mutasyonlardan kaynaklanıyor. Gene2info olarak dünyada lipodistrofinin hem jeneralize hem de parsiyel formunu analiz eden ilk ve tek genetik tanı kitini sunuyoruz. Şimdi bu kitle Yunanistan’da da tanı hizmeti verilmeye başlandı. Buradaki en önemli tercih sebebi de hız. Gene2info olarak genetik hastalıklardaki test sürecini aylar seviyesinden bir haftaya indirdik. Projenin niteliğine bağlı olarak bu süreyi gün düzeyinde de sunabiliyoruz. Öncüsü olduğumuz gibi, genetik tanının hızlı bir şekilde verilebilmesi dünyada her geçen gün daha büyük önem kazanıyor. Çünkü sağladığımız ‘hızlı tanı’, tedavisi olan genetik hastalıklarda hastanın hayatının kurtarılmasını sağlayabiliyor” dedi.

  ”HEDEFİMİZ YURTDIŞINA HİZMET VERMEK”

  Hedeflerinin yurtdışı olduğunu belriten Bahadır Onay, ”Biyolojik örneğin doktordan alınması, hastalığa özel geliştirilen genetik tanı kiti ile biyolojik örnekten DNA’nın ayrılması, Yeni Nesil Dizileme yöntemleriyle DNA’nın dizilenmesi ve yapay zeka destekli biyoinformatik analizle medikal genetik tanı raporunun oluşturulmasına tüm süreci yürütüyoruz. Ayrıca bu sürecin online platformumuz üzerinden anlık olarak izlenmesini sağlıyoruz. Orta vadedeki hedefimiz, öncelikle Doğu Avrupa olmak üzere hizmet verdiğimiz tüm bölgelerde, yerel bir genetik analiz laboratuvarı ile işbirliğine giderek test sürecini yerel olarak gerçekleştirmek.” dedi.

  Gene2info ile nadir hastalıklara 1 haftada genetik teşhis

  Gene2info Doğu Avrupa Pazarı’na açıldı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ