23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Tıbbi robotların insan vücudu içerisindeki yolculuğuna az kaldı!

  Nanoteknolojinin hayatımızın her aşamasına girmesiyle birlikte, bilim insanları kan dolaşımımızda hareket edecek küçük cihazlar yaratmayı hedefliyor.

  Nanorobotik teknolojilerin metrenin milyarda biri boyutunda, kan hücresinden daha küçük cihazlar üretecek aşamaya gelmesi; bu hayalin kısa süre sonra gerçeğe dönüşebileceği anlamına geliyor.

  Bilim insanları şu an için tıbbi mikrobotların getirdiği zorlukları aşmak için çabalıyor. Bu cihazlarla birlikte tıp dünyasında devrim yaratacak buluşlar yapmaya çok yakınız. Araştırmacılar, simüle edilmiş koşullarda bu nano robotları enjekte edebildiklerini, güç verebildiklerini ve kontrol edebildiklerini söylüyor.

  Geleneksel piller ve motorlar nano boyutlarda ölçeklenemez. Bu sebeple mühendisler, robotlara güç sağlamak ve robotları hareket ettirmek için yeni proje ve yöntemler geliştirmeye devam ediyor. Bu kadar küçük ölçeklerde yerçekimi önemini yitiriyor ancak mikro robotların kan akışının şiddetine veya vücuttaki elektrostatik kuvvetlere karşı nasıl mücadele edeceği soruları hala cevaplarını arıyor.

  BAZI MİKROBOTLAR HAREKET ETMEK İÇİN BAKTERİLERE TUTUNUYOR!

  Bazı mikrobotların ise hareket etmek için bakterilere tutunduğu yapılan araştırmalarla kanıtlandı. Bazı araştırmacılar ise makineleri canlı hücrelerle basitçe entegre etmeyi deniyor. Güç için vücutta bulunan enzimlerden, glikoz ve oksijenden yararlanan tasarımlar da var.

  Tıbbi mikrobotlar hayat geçirildiğinde ilaçları sadece vücudun istenilen bölgelerine ulaştırabilir, böylelikle vücudun başka bölgelerindeki ilaç yan etkisi minimuma indirilebilir. Diğer taraftan mikrobotlar kanserle savaşan ajanları doğrudan tümörlere ulaştırarak, sadece seçilmiş hücrelerin yok edilmesini sağlayabilir. Kalp krizlerini önlemek için damar duvarlarından tehlikeli plakları kazıyabilir.

  Bugüne kadar tasarlanan en küçük tıbbi robot ise Texas Üniversitesi tarafından tasarlandı. 120 nanometre çapındaki robot, tek tek hücreleri itebilecek kadar küçük. Bu robot fiziki olarak henüz kullanılmadı ancak nano teknoloji bu hızla gelişirse, bilim kurgu seviyesindeki tıbbi uygulamalara düşündüğümüzden daha çabuk şahit olabiliriz.

  Kaynak: Discover Magazine

  Yeni nesil mühendislik çalışmalarına yapay zekâ katkısı

  Sabancı Üniversitesi gıdaların bozulmasını engelleyen ambalaj geliştirdi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ