28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Sağlık sektörü siber suçlular için kaynak haline geldi

  Kameralardan medikal ekipmanlara kadar sağlık sektöründe yaygınlaşan IoMT cihazları, kurumlar için birçok kolaylık sağlarken aynı zamanda güvenlik açıkları da barındırıyor.

  Siber suçluların özellikle savunmasız tıbbi cihazlara yönelik saldırılar düzenlediğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, IoMT cihazların güvenliği hakkında değerlendirmelerde bulundu.

  Siber güvenliği düşük tıbbi cihazlar hassas sağlık verilerinin ifşasına neden oluyor!

  Defibrilatörler, insülin pompaları, kalp pilleri ve diğer sağlık cihazları artık uzaktan izleme ve NFC teknolojilerine sahip IoMT cihazlarına dönüşerek sağlık sektörünü değiştiriyor. Ancak bu akıllı tıbbi cihazlar bir dizi sensöre ve izleme birimine bağlanırken hassas elektronik sağlık kayıtlarının çalınmasına veya kritik sistemleri rehin alabilecek yıkıcı fidye yazılımı saldırılarına karşı da savunmasız kalınmasına neden oluyor.

  WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, özellikle geçen yılki siber saldırıların, Covid-19 aşısının geliştirilmesinde ve dağıtımında yer alan hastaneleri, tıbbi tesisleri ve şirketleri hedef aldığına dikkat çekti. Artan hasta sayısıyla birlikte IoMT cihazlarına karşı yapılan siber saldırılarda da artış olacağını ve IT birimlerinin gerekli önlemler alması gerektiğini vurguladı.

  WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez
  WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez

  Sağlık kurumlarında çevre ve uç nokta koruması genişletilmeli

  Sağlık sektörü günden güne siber suçlular için önemli bir kaynak haline geliyor. Kurumların, hastalarına yönelik hizmetleri geri getirme ve kritik sistemleri yeniden etkinleştirmek için kendilerine ödeme yapma olasılığının fazla olduğunu bilen hackerler savunmasız tıbbi cihazları hedef alıyor.

  Wi-Fi güvenliği ve çok faktörlü kimlik doğrulaması ekleyerek çevre ve uç nokta korumasını genişletmenin, birçok saldırıya karşı savunma yapmaya yardımcı olacağını aktaran Yusuf Evmez, siber saldırılarla gelen cezalardan ve zararlardan kaçınmak isteyen kurumların IoMT cihazlarını düzenli olarak güncellemeleri ve güçlü yazılımlar kullanmaları gerektiği konusunda uyarıyor.

  Sağlık sektörü siber suçlular için kaynak haline geldi
  Sağlık sektörü siber suçlular için kaynak haline geldi

  “Güvenli bir şekilde gelişmeye devam etmeli”

  “Sağlık sektörü, teknolojik ilerlemeye bağlı olarak gelişmeye devam etmelidir. Ancak sağlık kurumlarındaki IoMT cihazlarının kullanımı artsa da doktorlar ve uzaktaki hastalar arasında güvenli bağlantılara olan ihtiyaç gözden kaçırılabiliyor.” ifadelerinde bulunan Yusuf Evmez, “Güvenli Wi-Fi, çok faktörlü kimlik doğrulama ve gelişmiş uç nokta koruması gibi katmanlı güvenlik önlemleri ile yüksek teknolojili tıbbın, güvenlik görüşünü kaybetmeden ileriye bakabilecektir.” açıklamasında bulundu.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ