27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Sağlık iletişimine damgasını vuracak 5 dijital trend

  Sağlık sektörü, dijital dönüşümden en çok etkilenen alanlar arasında ilk sıralarda yer alırken, sektörde etkisini gösterecek yeni trendler oldukça dikkat çekiyor.

  Pandemi, dünya genelinde ekonomik hayattan sosyal hayata kadar kendini her alanda gösteriyor. Bununla birlikte, iletişin ve sağlık sektörünün bu süreç içerisinde artan değeri gözle görülür bir gerçek haline geldi. Öte yandan, sağlık sektörü, dijital dönüşünden en çok etkilenen alanlar arasında ilk sıradaki yerini koruyor.

  Konuyla ilgili olarak, reklam ajansı Perfection İstanbul’un Başkanı Selim Erdem, gelecek yıllarda sağlık sektöründe etkisini gösterecek 5 dijital trendi paylaştı.

  İşte, sağlık iletişimine damgasını vuracak 5 dijital trend

  Dijital şeffaflık

  Araştırmalar, gelecekte şeffaf bilgiler sunan oluşumların ve şirketlerin dijital dünyadaki takipçilerinin büyük bölümünü ellerinde tutacağını işaret ediyor. Sağlık sektörü ise dijital şeffaflık kavramından en çok etkilenecek sektörlerin başında geliyor. Sektörde faaliyet gösteren markaların dijital şeffaflığa yaptıkları yatırımlar, sektörün geleceğinde önem taşıyacak bir unsur olarak ilgiyi üzerine çekiyor.

  Sağlık iletişimine damgasını vuracak 5 dijital trend
  Sağlık iletişimine damgasını vuracak 5 dijital trend

  Hiper kişiselleştirilmiş reklamlar

  Yapay zeka, günümüzde hayatın her alanına nüfuz etmeye başlarken gelecekte de markaların dijital stratejilerinde de önemli rol oynayacak. Gelişmeler gösteriyor ki, geleceğin dışında kalanlar, yapay zekayı sağlık iletişiminin bir parçası haline getiremeyen pazarlamacılar olacak.

  Teklifi tek bir kullanıcıya ve onun davranış biçimlerine göre mükemmele yakın ayarlanabilen ve sunan “Hiper kişiselleştirilmiş” dijital reklamlar reklamlar, sektörün geleceğinde büyük bir yere sahip olacak.

  IoT tabanlı dijital iletişim ve reklamcılık

  Kablosuz ağ sistemleri ve işlemciler sayesinde artık herhangi bir nesneyi internete bağlayabilmek ve uzaktan kontrol ederek bilgi almak mümkün hale geldi. Özellikle 5G teknolojisinin hayatımıza girecek olması nesnelerin interneti (IoT) teknolojisini reklamcılık ve dijital iletişim açısından da farklı bir boyuta taşıyacak. Giyilebilir teknolojiden akıllı arabalara kadar tüm alanlarda karşılaşacağımız IoT etkisi, sağlık iletişimini de kilit bir rol oynayacak. Müşteri hizmetleri ve müşteri sadakati gibi müşteri ilişkileri yönetimine ilişkin alt unsurlar özelinde IoT tabanlı reklamcılık ve dijital iletişim ağırlığını hissettirecek.

  Sağlık iletişimine damgasını vuracak 5 dijital trend
  Sağlık iletişimine damgasını vuracak 5 dijital trend

  Toplu sorumluluk sahibi tüketicilik anlayışı

  Tüketim alışkanlıklarının çevre ve toplum üzerindeki sonuçlarının artık daha fazla farkına varılıyor. Önümüzdeki 10 yıl boyunca, refahımızı, sağlığımızı ve çevreyi korumak için birlikte çalışan insanlar, işletmeler ve hükümetlerden oluşan, “Toplu Sorumluluk Sahibi Tüketicilik” adı verilen hareketler ve oluşumlar görülecek. Bu hareketlere ve oluşumlara yönelik dijital iletişim de sağlık sektörü açısından önem içerecek.

  Veri madenciliği

  Veri madenciliği son zamanlarda sıkça gündeme gelen bir konu. Sağlık hizmetlerinin geleceğini değiştirecek etkenlerden biri olan veri madenciliğine yatırım yapan sağlık sektörü markaları, dijital sağlık iletişiminde bir adım öne geçmiş olacak.

  Kaynak: digitalage.com.tr

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ