10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Sabancı Üniversitesi gıdaların bozulmasını engelleyen ambalaj geliştirdi

  Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) gıdaların bozulması ve çürümesini engelleyen kill nanotüpleri içeren bir ambalaj filmi geliştirdi. Ambalaj ABD, Türkiye ve 5 farklı Avrupa ülkesinde patent belgesi aldı. 

  Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM) bilim insanlarının 20 yıl boyunca üstünde çalıştığı ambalaj konusunda önemli bir buluşa imza attı. SUNUM, gıdaların çürümesi ve bozulmasını engelleyen kill nanotüpleri bulunan bir ambalaj geliştirildi. Gıdaların çürümelerini engelleyen ve ömrünü uzatan nano-kil katkılı ambalaj Türkiye, ABD ve 5 farklı Avrupa ülkesinde patent belgesi almaya hak kazandı.

  SUNUM’un ambalajlarını tüketiciler kullanabilecek

  Sabancı Üniversitesi ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM)’da geliştirilen patentli, nano-kil katkılı gıda ambalaj gıdaların raf ömrünü uzatarakçürümeyi geciktiren teknoloji, TreeT BUBA Tarım ve Teknoloji şirketi tarafından da lisanslandı. Böylelikle gelecekteki dönemde gıdaların raf ömrünü uzamasını sağlayan ambalaj filmleri tüketiciye sunulacak.

  SUNUM Araştırmacısı Hayriye Ünal’ın liderliğinde Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyeleri Fevzi Çakmak Cebeci ve Yusuf Menceloğlu ile Tümleştirilmiş Üretim Teknolojileri Araştırma ve Uygulama Merkezi (TÜMER) Araştırmacısı Serkan Ünal’ın danışmanlığında üretilen ve Türkiye, ABD ve 5 farklı Avrupa ülkesinde patent belgesi almayı başaran bu teknoloji, BUBA Ventures’e ait tarım şirketi  TreeT BUBA Tarım ve Teknolojileri AŞ tarafınca lisanslandı.

  Sebze ve meyvelerin çürümesini nasıl engelleyecek?

  Geliştirilen bu yeni ambalaj malzemesi gıdaların bozulmalarını engellemeyi amaçlıyor.  Nano-killi ambalaj filmi, sebze ve meyvelerden salınan ve bozulmalarına yol açan gazları kendi bünyesine emebiliyor. Aynı zamanda bu ambalaj filmleri anti-bakteriyel ajanlar ile zenginleştirildiği için gıdaların üstündeki bakteri oluşumunun önüne geçiyor. Nano-kilin ambalaj içerisinde olması bir bariyer özelliği oluşturuyor ve bozulmaya neden olacak gazların içeri girmesini engelliyor. Yürütülen çalışmalar sonucunda buzdolabında bile çabuk bozulabilen çilek, domates, tavuk, yeşillikler ve muz gibi gıdaların, geliştirilen ambalaj filmleri ile paketlendiği zaman raf ömürlerinin önemli biçimde uzadığı ortaya çıktı.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ