23.6 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Online yayınla kanser ameliyatı!

  Biri 54, diğeri 74 yaşında olan 2 kanser hastası, hekimlerin katkı verdiği online ameliyatla sağlığına kavuştu.

  Türk Üroloji Derneği ve İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi iş birliğiyle iki kanser hastası, aynı anda online yayınla ameliyat edildi. Birçok doktorun katıldığı ve fikirlerini paylaştığı ameliyat örnek bir online ameliyat oldu.

  Türk Üroloji Derneği ile İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin iş birliğinde hastanenin Robotik Cerrahi Merkezi’nde, robotik ve laparaskopik olmak üzere 2 farklı hasta canlı yayında ameliyat edildi. Prof. Dr. Sakıp Erturhan’ın moderatörlüğünde gerçekleşen yayında ameliyatlar, Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin Üroloji bölümünden Doç. Dr. Eyüp Veli Küçük ve Trakya Üniversitesi Üroloji bölümünden Prof. Dr. Tevfik Aktöz tarafından yapıldı.

  TEORİK TIP EĞİTİMİNE ÖRNEK ONLİNE GECE AMELİYATI

  Birçok Üroloji uzmanı doktorun online canlı yayınla katılarak, bilgi ve tecrübelerini paylaştığı ameliyat örnek bir gece ameliyatı oldu. Pandemi öncesi konferanslar ve kurslarla yapılan hasta başı akademik çalışmalar, yeni normaller döneminin öncülerinden oldu.

  ”TÜRKİYE’NİN ALT YAPISI BU TİP ORGANİZAYONLAR İÇİN UYGUN”

  Gerçekleştirilen operasyonla ilgil ibilgi veren Doç. Dr. Veli Küçük, “Bu organizasyonu, Türk Üroloji Derneği ile İstanbul Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi ortaklığıyla yapıldı. Esasen ülkemiz, alt yapısı ve mevcut cihazlarıyla bu tip çevrimiçi organizasyonları gerçekleştirmeye uygun. İki hastamızı ameliyata aldık. Aynı anda ameliyatlarına başlanacak ve canlı yayınlanacak. Robotik cerrahi ve laparoskobik cerrahi ile iki ameliyat gerçekleştireceğiz. Ameliyatı, meslektaşlarımızın ekranına yansıtacağız. Bu canlı yayının öncekilerden bir farkı var. Biz bu eğitimleri, pandemiden önce, birtakım kongrelerle ve kurslarla alıyor veya veriyorduk. Araya pandemi girince bütün hayatımız değişti. Eğitim, tecrübe aktarımı değişti” diye konuştu.

  Yayınlanan ameliyatla bilgi ve tecrübelerini paylaştıklarını ifade eden Doç. Dr. Küçük, “Bu ameliyatın önemi ‘ilk’ olması. Pandemi sonrası aksayan canlı cerrahiler gibi bir takım teorik eğitimlerin, akşam ev konforunda alınabiliyor olması ilk kez gerçekleşiyor. Bu yayının Türkiye’de ve Avrupa’da, diğer branşlarda da yapılmak üzere örnek olacağını düşünüyoruz. İlgili meslektaşlarımız evde, ekranlarından bu ameliyatı izleyerek bilgi ve görgülerini arttıracak ve kendi tecrübelerini bizlere aktarmış olacaklar. Soru sorabilecekler, cevaplarını alabilecekler ve hatta sorulan sorulara kendi tecrübe ve bilgilerini de paylaşabilecekler, fikir alışverişinde bulunabileceğiz. Bu olağanüstü dönemde, teorik eğitimlerin çevrimiçi platformda verilmesinin yanı sıra aksayan pratik, elden ele gibi görünen cerrahi eğitime de katkı sağlanmış olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

  Hemoroidi ameliyatsız tedavi etmek mümkün mü?

  Ameliyatta fenalaşan doktor, operasyonu ayağına serum taktırarak tamamladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ