28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Mamografi ile meme kanseri 2 yıl önceden yakalanabiliyor

  40 yaşından sonra her kadının düzenli kontrolleri içinde olması gereken mamografinin sonucunun şüpheli çıkmasından endişe edilmemeli.

  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Çelebi, mamografi sayesinde yaklaşık 2 yıl önceden meme kanserinin öncü lezyonlarının yakalanabildiğine dikkat çekti.

  Erken tanı ile günümüzde pek çok kanser için çok büyük oranda tedavi başarısı elde ediliyor. Meme kanseri ise bunların başında yer alıyor.

  Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Çelebi, tarama ile birlikte erken tanı sayesinde meme kanseri tedavisinde bugün yüzde 90’lara varan oranlarda tedavi başarısı sağlanabildiğine işaret etti, tarama ve tanı mamografisi konusunda önemli bilgiler paylaştı.

  Mamografi ile meme kanseri 2 yıl önceden yakalanabiliyor
  Mamografi ile meme kanseri 2 yıl önceden yakalanabiliyor

  Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Çelebi, tarama mamografisinin herhangi bir şikâyet ya da belirti olmadan, olası kanserli hücrenin araştırılması için yapıldığını anlattı. Mamografi sonucu elde edilen görüntülerde şüpheli bir durumun tespit edilmesi halinde ayrıntılı değerlendirme için kadının geri çağrıldığını belirtti.

  Doç. Dr. Filiz Çelebi, özellikle ayrıntılı değerlendirme için tekrar çağrılan kadınların bu durumdan çok korktuklarını, endişe ettiklerini anlattı.

  Çelebi, bu konuda endişeye kapılmaya gerek olmadığını, istatistiklere bakıldığında ayrıntılı görüntüleme ve testler için geri çağrılan kadınlar arasından her 10 kadından 1’inden bile az oranlarda meme kanseri tanısı konulduğunu ifade etti.

  Doç. Dr. Filiz Çelebi, gerek tarama, gerekse tanı amaçlı yapılan mamografi için asıl önemli noktanın zaman kaybetmemek olduğunu belirtti ve tarama sonrası memede bir takım belirtilerin görülmesinin mutlaka kanser olduğu anlamına gelmeyeceğini aktardı.

  Tarama amaçlı yapılan mamografinin genellikle 10-15 dakika sürdüğünü dile getiren Çelebi, tanısal amaçlı yapılan mamografide ise sürenin şüpheli alanlar daha ayrıntılı değerlendirildiği için biraz daha uzun olduğunu aktardı.

  Çelebi, yoğun meme dokusuna sahip hastalarda ve mamografide net değerlendirilemeyen lezyonlar olduğunda tanı koymak amacıyla mamografiyle birlikte ultrasonografiye de ihtiyaç duyulabileceğini ifade etti ve “Hekiminiz, memede şüpheli lezyonun sadece mamografi ve ultrason ile tanı koyulamadığı durumlarda ek tetkik olarak ya da ailevi meme kanseri öyküsü olan  olgularda tarama amacıyla, MR incelemesi de önerebilir.” şeklinde konuştu.

  Mamografi ile meme kanseri 2 yıl önceden yakalanabiliyor
  Mamografi ile meme kanseri 2 yıl önceden yakalanabiliyor

  Ağrı seviyesi duruma ve kişiye göre değişiklik gösterebilir

  Birçok kadının mamografiyi ağrılı bir işlem olduğu gerekçesiyle geciktirdiğini anımsatan Doç. Dr. Filiz Çelebi, bu yaklaşımın son derece tehlikeli olduğunu ve zaman kaybına neden olarak meme kanseri teşhisini geciktirebileceğine dikkat çekti.

  İşlem sırasında hissedilen ağrının da kişinin ağrı eşiğine göre değiştiğini aktaran Dr. Filiz Çelebi, “Ağrı seviyesi; mamografi çekiminin adet dönemi öncesine denk gelmesi, kişisel acı toleransı ve işlem sırasında kişinin nasıl konumlandırıldığına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Oluşabilecek ağrı ve hassasiyetin önüne geçmek için adet döngüsü bittikten sonra mamografi çekimi yapılması tercih edilmelidir.” dedi.

  Kanserde kesin tanı için biyopsi şart

  40 yaşından sonra senede bir kez yaptırılan mamografide, meme kanserlerinin büyük oranda erken tanısının konulabildiğini vurgulayan Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Bağdat Caddesi Polikliniği Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Filiz Çelebi, “Görüntüleme yöntemleriyle memede şüpheli bir lezyon görüldüğünde, kanserinin kesin tanısı için görüntüleme eşliğinde biyopsi yapılması gerekir” uyarısında bulundu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ