26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Lazer ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken detaylar

  Yıllardır kullandığınız gözlüklerden ve lenslerden sadece 15 dakika gibi kısa bir sürede kurtulabileceğinizi biliyor muydunuz?

  Astigmat, miyop ve hipermetrop gibi göz rahatsızlıklarının tedavilerinde kullanılan ve refraktif cerrahide dünyada uygulanan en yaygın yöntem olan lazer ameliyatları ile yaklaşık 15 dakikalık bir operasyon sonrasında gözlüklerden kurtulmak mümkün.

  Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Baha Toygar, hastanelerinde yıllardır uygulanarak yüzbinlerce kişinin göz sağlığına kavuşturulduğu lazer ameliyatları ile ilgili önemli bilgiler paylaştı.

  Op. Dr. Baha Toygar
  Op. Dr. Baha Toygar

  Gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra, kişinin göz yapısına göre gerçekleştirilen lazer ameliyatlarının oldukça güvenli olduğunu ifade eden Op. Dr. Baha Toygar, lazer ameliyatlarının başarılı olması için, hastaların bu operasyona uygun olduklarının yapılacak muayenelerle belirlenmesinin çok önemli olduğunu belirtti.

  Gelişen lazer teknolojileri ile hastaların göz yapısından göz numaralarına kadar birçok farklı etkeni göz önünde bulundurduklarını kaydeden Toygar, bu sayede kendilerini en doğru tedavi yöntemine yönlendirebildiklerini dile getirdi.

  Toygar, operasyon öncesi muayenenin, ameliyattan bir gün önce gerçekleştirilmesinin gerekliliğine işaret etti ve bu muayene sonucunda, hastalarına tamamı Dünyagöz’de uygulanan; SMILE, iLasik, INTRALASE LASIK, Presbiyopi veya Topolazer tedavilerinden en doğrusu hangisiyse, onu uyguladıklarını aktardı.

  Operasyon süresi her göz için 5-10 dakika

  Op. Dr. Baha Toygar, Dünyagöz’deki lazer ameliyatı süreci hakkında detaylı bilgiler verdi ve ameliyat öncesinde göz muayenesi yapıldığını ve hastanın karakteristik özelliklerine göre doğru yöntem belirlendiğini belirtti.

  Ameliyattan en az bir gün önceki sürede hastalardan parfüm, makyaj ve krem gibi kozmetik ürünleri kullanmamaları istendiğini belirten Toygar, ameliyat sırasında, göze damlatılan damlalar yoluyla uygulanan anestezi sayesinde hastanın herhangi bir ağrı hissetmediğini ve operasyon süresinin her göz için 5-10 dakika civarında olduğunu dile getirdi.

  Ameliyat sonrasındaki 24-48 saatlik aralıkta da hastanın kontrol muayenesinin gerçekleştirilerek bir sorun olmadığının teyit edildiğini belirten Toygar, bunun ardından birkaç gün içinde görüşün netleştiğini ve görme kalitesinin arttığını kaydetti.

  Lazer Ameliyatı ile gözlüklerden kurtulmak 15 dakika
  Lazer Ameliyatı ile gözlüklerden kurtulmak 15 dakika

  Kimler lazer ameliyatı olabilir?

  Göz derecelerinde son yılda 0,50 diyoptriden az değişiklik olanlar

  -6 diyoptriye kadar astigmatı ve +4 diyoptriye kadar hipermetropisi olanlar

  -10 ditoptriye kadar miyopisi olanlar

  18 yaş üzerinde olan, gözlük veya lens kullananlar

  Kornea dokusu yeterli derecede kalın olanlar

  Gözlerinde göz tansiyonu gibi başka bir hastalık bulunmayanlar

  Diyabet, romatizma gibi sistematik hastalığı bulunmayanlar

  Ön muayenede göz yapısı ameliyata uygun bulunanlar

  Lazer ameliyatı olunacak hastanede dikkat edilmesi gerekenler

  Hekim deneyimi ve lazer konusundaki uzmanlığı

  Teknolojik ve hijyenik altyapı

  Ameliyatta kullanılacak bütün tıbbi malzemelerin tek kullanımlık olması

  Tedavi ve tetkikler için gerekli teknolojik altyapının var olması

  Gözün farklı branşlarında hizmet verilip verilmediği

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ