11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  İşitme kaybının geri kazanıldığı yeni bir çağ başladı

  Dünya genelinde 53 milyon kişiyi etkileyen işitme kaybı, son teknoloji işitme çözümlerine dair farkındalığın düşük olması yüzünden yeterince yaygın bir şekilde tedavi edilemiyor.

  Otoloji ve Nörootoloji Derneği Eski Başkanı ve Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ülkü Tuncer, tüm dünyada, koklear implant sayesinde işitme kaybının geri kazanıldığı yeni bir çağın başladığını aktardı. Fakat düşük farkındalığın kullanımın yaygınlaşması açısından önemli bir engel olduğuna dikkat çekti.

  Prof. Dr. Ülkü Tuncer
  Prof. Dr. Ülkü Tuncer

  Prof. Dr. Tuncer, Delphi Konsensüs çalışması ve sonuçları hakkında bilgi verdi. Çalışmada, işitme sağlığı ve tedavileri konusunda önemli akademisyenler ve sivil toplum kuruluşları bir araya geldi ve yetişkin bireylerin koklear implantlanması konusunda küresel stratejiler geliştirildi.

  Dr. Tuncer, Türkiye’de de yetişkinlerin implantlanması konusunda uzmanların fikir birliği yaptığı çalışmanın, farkındalığın artırılması ve güncel tedavilere erişim açısından atılacak adımları belirlemek konusunda önemli bir rehber olduğunu belirtti.

  Uluslararası Delphi Konsensüs Bildirisi, total işitme kayıplı yetişkin hastalarda tam duyma sağlayabilen koklear implantların daha yaygın kullanımını sağlayacak farkındalık ve tedavi yaklaşımları konusunda küresel standartları ortaya koyarken aynı zamanda ileri ve çok ileri sensörinöral işitme kaybı yaşayan yetişkinler de yapılabilecekler konusuna dikkat çekiyor.

  Çalışma sonrası paylaşılan istatistiklere göre koklear implanttan fayda görebilecek her 20 yetişkin bireyden sadece 1’inde koklear implant bulunduğuna dikkat çekiliyor.

  Konu hakkında konuşan Prof. Dr. Ülkü Tuncer, koklear implant kullanımı ile daha fazla sağlıklı duyması mümkünken, koklear implanttan fayda görecek yetişkin birey sayısının, farkındalığın düşük olması yüzünden maalesef çok düşük kaldığını dile getirdi.

  İşitme kaybının geri kazanıldığı yeni bir çağ başladı
  İşitme kaybının geri kazanıldığı yeni bir çağ başladı

  Tuncer, hastaların, kesin çözüme ulaşabilecekken, ihtiyaçlarına tam olarak cevap vermeyen, sadece kısmi destek aldıkları işitme cihazlarını kullanarak, zaman kaybettiklerine vurgu yaptı. Bu durumun anlama ve duyma yetilerinin geri döndürülemez biçimde kayba uğraması ile sonuçlandığını aktaran Tuncer, yenilikçi teknolojiler kullanılarak üretilen koklear implantların, diğer çözümlere göre daha iyi işitme ve konuşmayı anlamayı 8 kat daha yüksek sağladığını bildiklerini dile getirdi.

  Tuncer, Kulak Burun Boğaz hekimleri tarafından yapılacak muayene ve tetkik sonucunda durumu uygun olan hastalarda yapılan koklear implant uygulamaları ve rehabilitasyon programları ile gayet başarılı sonuçlar aldıklarını ifade etti.

  Prof. Dr. Ülkü Tuncer, Türkiye’deki yaşam beklentisinin gelişmiş ülkelerdeki gibi giderek arttığını, erken yaşta görülebilen işitme kayıplarının, tedavi edilmediği takdirde uzun yıllar bireyleri sosyal yaşamdan kopararak izole bir hayat sürmelerine sebep olduğunu aktardı.

  Dr. Tuncer, Üniversite ve Eğitim Araştırma Hastaneleri’nde SGK tarafından geri ödeme kapsamında yapılan koklear implant uygulamaları hakkında daha çok hastanın farkındalık kazanmasıyla kalıcı işitme kaybına bağlı işitme engelliliğinin ve ciddi bir halk sağlığı sorununun ve üstesinden gelebileceklerini ifade etti.

  Dr. Tuncer, Uluslararası Delphi Konsensüs Bildirisi’nin dünyada ve Türkiye’de önemine değindi, bu bildirinin sayesinde işitme alanında çalışan tüm uzmanların ve hasta derneklerinin güncel bir yol haritasına kavuştuğunu belirtti.

  Bireylerin işitme kaybı konusunda bilgi eksikliğinin tüm dünyada en önemli sorunlardan biri olduğuna dikkat çeken Tuncer, bugün, koklear implanttan fayda görebilecek her 20 kişiden sadece 1’inin implantlanmış durumda olduğunu dile getirdi.

  Tuncer, panelistler dünyanın 13 farklı ülkesinden odyologlar ve KBB uzmanlarından oluşan 31 kişilik uzman grubu ile 7 Tüketici ve Meslek birliği sivil toplum kuruluşunun liderlerinden oluştuğunu belirtti.

  Panele katılan isimlerin, uluslararası bir bildirgeye imza atarak, aslında, işitme sağlığı tedavisinde teknolojiden daha fazla yararlanılabileceğini ve bu sayede işitme engelliliğin büyük oranda ortadan kaldırılabileceği yeni bir çağın da başladığını ilan etmiş olduklarını dile getirdi.

  Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı Dr. Craig Buchman’ın Başkanlık ettiği Delphi Konsensüs Bildirisi, tamamen tarafsız ve objektif bir çalışma olarak geçtiğimiz aylarda JAMA Otolarengoloji-Baş&Boyun Cerrahisi Dergisi’nde de yayınlandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ