13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Harvard Sabri Ülker Merkezi’nden heyecan uyandıran çalışma 

  Harvard Üniversitesi bünyesinde genetik ve kompleks hastalıklar üzerine araştırmalar yapan Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi, bilim dünyasında heyecan uyandıran çalışmalara imza atmaya devam ediyor.

  Cell Metabolism isimli dergide yer alan çalışmaya göre; obezite halinde karaciğer hücreleri arasında anormal şekilde yayılan stres sinyallerinin durdurulması, organ işlevini koruyor ve hastalıkların önüne geçiyor.

  Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi ekibi tarafından “obezitede endoplazmik retikulum stresi etkileri ve fonksiyon kaybı” hakkında yapılan bir çalışma, hücreler arası iletişimin metabolizmanın kontrolü adına ne kadar önemli olduğunu ve bu iletişim ağındaki bozulmaların onarılması ile basit ancak etkin yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilebileceğini ortaya çıkardı.

  Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil

  Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nde çalışmalar devam ediyor

  Son dönemde dünya genelinde bir salgın haline gelen obezite, vücutta aşırı ve anormal yağ birikimi neticesinde metabolik problemler kümesine kapı açan bir hastalık olarak nitelendiriliyor. Vücut ağırlığı, enerji alımı ve enerji yakımı arasındaki doğru dengeyle alakalı. Bu denge, enerji alımı açısından bozulduğunda, vücuttaki yağ hücrelerinin kapasitesinin üzerine çıkılıyor ve dokularda aşırı yağ birikimi oluşuyor.

  Yağ birikimi, hücrelerde yarattığı inflamasyon ve stres nedeniyle kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve hatta kanser gibi immüno-metabolik bozukluklara yol açabiliyor ve yaşam süresini ve kalitesini negatif yönde etkiliyor. Daha önce, Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi Direktörü Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil ve çalışma arkadaşları bu hastalıkların kökeninde bulunan önemli bir mekanizma olarak hücre içerinde yer alan organcıkların, (organellerin), metabolik stres altında işlevlerinin bozulduğunu göstermiş ve özellikle endoplazmik retikulum çalışmaları üzerine yoğunlaşmıştı.

  Hücredeki stresin nasıl yayıldığı ortaya çıkıyor

  Endoplazmik retikulum, protein ve lipid sentezi ile salınımı gibi hücrelerden hayati işlevlerini gerçekleştiren bir organel. Bu organelin vücut ve hücre içerisindeki metabolik işlevi Sabri Ülker Metabolik Araştırmalar Merkezi’nde yürütülen çalışmalarda ortaya koyulmuş yeni bir yaklaşım. Endoplazmik retikulum’da oluşan fonksiyon ve stres bozuklukları metabolik ve dejeneratif nörodejeneratif hastalıklarda hayati bir role sahip ve birçok grup bu hedefi kullanarak uygulama ve tedavi olanakları üzerine çalışıyor.

  Stresli hücre komşu hücreleri negatif yönde etkiliyor

  Obezitede endoplazmik retikulum stresinin yarattığı etkiler ve işlev kaybı üzerine Cell Metabolism dergisinde yer alan çalışmaya göre; endoplazmik retikulum stresi (ERS), obezite ile alakalı karaciğer yağlanması ve insülin direnci için patofizyolojik bir rol oynuyor. Bu çalışmada hücre içinde oluşan stresin, bir hücreden diğerine yayılarak tüm organın fonksiyonlarını nasıl tahrip ettiği ve bunun altındaki moleküler mekanizmaları açıklığa kavuşuyor. Vücuttaki pek çok organ ve dokuda, hücrelerarası haberleşme metabolik dengenin (homeostaz) sağlanmasında hem olumlu (iyi komşu) hem de olumsuz (masum izleyici) rollere sahip olabiliyor.

  Amir Tirosh , Prof. Hotamışlıgil ve ekip arkadaşlarının yaptığı bu çalışma, karaciğer dokusunda gereğinden fazla ve zararlı bir iletişim ağının tüm sistemi zora sokarak organın işlevini bozduğunu belirtiyor.  Bunun altında yatan mekanizmaları araştırırken de, komşu 2 hücre arasında bulunan geçit bağlantılarının önem taşıdığını ve obezite esnasında bu bağlantı bölgelerinde kanal görevi yapan “konneksin” ailesinden bir proteinin bozukluğuna işaret ediyor.

  Yapılan çalışmaya göre, ER stresi ve obezite karaciğerin ana parankim hücresi olan hepatositlerde konneksin ailesinden Cx43 isimli kanal proteininin hem ifadesinde hem de faaliyetinde şiddetli bir yükselmeye yol açıyor ve bu kanal sayesinde bir hücrede oluşan stres, komşu hücrelere uygunsuz bir şiddet ve hız ile yayılarak işlev bozukluğu yaratıyor.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ