0.7 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Google, cilt hastalıklarını tespit eden yapay zeka geliştirdi

  Google tarafından cilt hastalıklarının tespit edilmesine yardımcı olacak bir yapay zeka aracı geliştirildi. Fakat yapay zekanın teşhis yapamayacağı konusunda da uyarı yapıldı.

  Google tarafından yapılan açıklamada hastalar tarafından yüklenen görüntülere dayanarak saç, cilt ve tırnak durumlarını tespit etmeye yardımcı olmak amacıyla yapay zeka kullanan bir araç geliştirildiğini kaydedildi.

  Teknoloji devinin yıllık geliştirici konferansı olan Google IO’da açıklanan “dermatoloji destek aracı”nın bir denemesinin bu yıl içerisinde başlayacağı dile getirildi.

  Bu yeni uygulamaya, Avrupa’da tıbbi bir araç olarak kullanılmak amacıyla CE işareti verildi. Konuya yönelik bir değerlendirmede bulunana bir kanser uzmanı ise yapay zekadaki ilerlemelerinin doktorların hastalara daha özel tedavi sunmasını sağlayabileceğine dikkat çekti.

  Google, cilt hastalıklarını tespit eden yapay zeka geliştirdi
  Google, cilt hastalıklarını tespit eden yapay zeka geliştirdi

  Öte yandan Google, yapay zekanın 288 cilt durumunu tanıyabildiğini fakat tıbbi teşhis ve tedavinin yerini alacak şekilde tasarlanmadığını kaydetti.

  3 yılda geliştirilen uygulama için milyonlarca kare fotoğraf analiz edildi. Semptomaları gösteren 65 bin fotoğraflık arşiv incelendi. Uygulamada fotoğraflarla birlikte kullanıcıların birtakım soruları da cevaplanması isteniyor.

  Google daha önce tüberküloz ve belirli kanser türleri için yapay zeka uygulamaları geliştirmişti. Bugüne kadar bu uygulamalardan hiçbiri teşhis için onay almadı.

  LG, monitörleriyle sağlık sektöründe de adından söz ettiriyor

  İşitme kaybı yaşayanlar Galaxy Buds Pro ile daha iyi duyabiliyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ