28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Elon Musk insanlı Neuralink deneyleri için tarih verdi

  Twitter üzerinden insan ve bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kuracak Neuralink hakkında yeni açıklamalarda Elon Musk, insanlı deneylere bu yılın sonlarında başlayabileceğini söyledi.

  Elon Musk

  Neuralink çipinin, ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden ‘çığır açan cihaz’ unvanını almasına rağmen henüz insan üzerinde deney yapmasına imkan sağlayacak izinleri alamadığı biliniyor.

  Dünyanın en zengin ikinci insanı olan Musk, hem zenginliği hem de insanlık tarihinde çığır açan girişimleriyle son zamanların belki de en çok konuşulan isimleri arasında yer alıyor.

  Tesla, SpaceX ve Hyperloop gibi ürettiği ve yaptığı işlerle tüm dünyanın tanıdığı bir isim olan Musk, Neuralink çipi ile ilgili sosyal medyada yaptığı açıklamayla yeniden gündeme bomba gibi düştü.

  Musk, Twitter’da insan ile bilgisayar arasında doğrudan bağlantı kurulmasını sağlayacak Neuralink çipi için insanlı deneylerin başlayacağı tarihin bilgisini verdi.

  Nörolojik sorunları çözüyor

  Milyarder girişimci Elon Musk, Neuralink çipini geçen yıl tanıtmıştı. Musk, geliştirdikleri bu beyin implantının, görme engeli, hafıza kaybı, depresyon gibi nörolojik sorunlara ve bunun yanı sıra omurga yaralanmalarına fayda sağlayacağını iddia etmişti.

  Bir Twitter kullanıcısının konu ile ilgili sorusuna yanıt veren Musk, Neuralink implant güvenliğini sağlamak çok sıkı çalıştıklarını ifade etti. Bununla birlikte, “ABD Gıda ve İlaç Dairesi ile yakın iletişim içerisindeler. İşler iyi giderse, bu yılın sonlarında ilk insan deneylerine başlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

  Beyin-makine ara yüzleri geliştirmek için kuruldu

  Musk tarafından 2016’da hayata geçirilen Neuralink isimli şirket, çok yüksek bant genişliğine sahip beyin-makine ara yüzleri geliştirmek için kurulmuştu.

  Geçtiğimiz dönemde Musk, geliştirdikleri teknoloji ile, 5 yıl gibi kısa bir zaman içinde insanların dil bilmeye ve konuşmaya ihtiyaçları kalmayacağını öne sürmüştü.

  Ancak, çipin her ne kadar ABD Gıda ve İlaç İdaresi’nden ‘çığır açan cihaz’ unvanını bulunsa da henüz insan üzerinde denemelerin başlamasını sağlayan izinlerin alınamadığı biliniyordu.

  Oxford aşısı sadece salgından korumuyor, bulaşmayı da engelliyor

  Çin aşıları Afrika mutasyonuna karşı bağışıklığı tetikliyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ