26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Dünyanın ilk yapay bifteği üretildi

  İsrailli bir şirket, dünyada ilk kez laboratuvar ortamında büyüyen sığır hücrelerinden 3 boyutlu biyo-baskı yöntemiyle yapay biftek üretti.

  Yapay biftek

  Dünya genelinde çevresel ve etik faktörler sebebiyle et yemeyen insan sayısı günden güne artarken, ilk defa laboratuvar ortamında yapay biftek üretildi.

  3 boyutlu doku mühendisliği yöntemiyle sığırların antikot hücrelerinden biftek elde edilen İsrailli gıda teknoloji şirketi  Aleph Farms, tarafından üretildi. Ayrıca, üretilen yapay etin, kasaptan alınan normal antrikot ile aynı doku ve lezzete sahip olduğu belirtildi.

  Aleph Farms’ın CEO’su Didier Toubia, laboratuvarda antrikot eti üretmek için çeşitli hücresel yapıların, birbiri üstünde hassas bir şekilde birikmesine izin veren 3 boyutlu bir biyo-baskı teknolojisi geliştirdiklerini ifade etti.

  Şirketin Tel Aviv’de bulunan tesisinde, Gertrude ve Alberto adı verilen iki dönor sığırın bulunduğunu aktaran Toubia, hayvanlardan alınan örneklerle yağ hücreleri, destek hücreleri, kas hücreleri ve kan damarı hücreleri olmak üzere dört farklı hücre türü oluşturulduğunu söyledi.

  Porsiyonu 350 TL’den satışa çıkacak

  Aleph Farms, tarafından daha önceki yıllarda, işlenmemiş etlerin dokusunu kopyalamak daha zor olduğu için daha karmaşık et formlarına geçmeden önce yapay kıyma ve tavuk kanadı üretilmişti. Sonrasında, şirket,  2018’de de ince kıyılmış bir biftek ortaya çıkardı. Ancak, önceki biftek versiyonu, antirikot ile aynı 3 boyutlu baskı teknolojisiyle geliştirilmedi.

  Toubia, yeni yönteminin “daha sürdürülebilir, eşitlikçi ve güvenli bir dünya” yaratma hayaline doğru büyük bir sıçrama yaratacağını söyledi. Ancak şu anda laboratuvarda yetiştirilen biftekler, kaynakların kısıtlı olması nedeniyle organik emsallerinden çok daha pahalı ancak önümüzdeki yıllarda yapay et üretiminin artacağını aktardı.

  Öte yandan Toubia, laboratuvarda üretilen bifteğin önümüzdeki yıl bazı üst düzey restoranlarda satışa sunulacağını söyledi. Yapay bifteğin porsiyon başına 50 dolardan (yaklaşık 350 Türk Lirası) satışa çıkacağı düşünülüyor.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ