26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  2021’de medikal enflasyon oranı yüzde 19’a çıkacak

  Aon’un araştırmasına göre, Türkiye’de 2020 yılında medikal enflasyon oranının yüzde 13,8 olarak ölçüldü. Medikal enflasyon oranının 2021 yılında ise yüzde 19’a çıkacağı öngörülüyor.

  Risk, sağlık ve emeklilik konularında faaliyet gösteren Aon, 2021 Küresel Medikal Trendler Raporu’nu açıkladı. Rapor, her biri bir ülkeyi temsil eden 107 Aon ofisi arasında yapılan anketler sonucunda hazırlandı. Buna göre, 2021 yılında tüm dünyada işverenlerin sunduğu sağlık yardımı maliyetlerinin, genel enflasyonun yüzde 5 puan üzerinde seyredeceği ve yüzde 7,2 oranında artacağı öngörülüyor.

  2021 Küresel Medikal Trendler Raporu açıklandı

  Raporda, söz konusu artışın sebepleri arasında, medikal servisler için artan birim maliyetleri, genişleyen yardımlar ve genel enflasyon oranında düşüş beklentisi gösteriliyor. Türkiye’deyse 2020 yılındaki medikal enflasyon oranının yüzde 13,8 olarak ölçüldüğü, 2021 yılında medikal enflasyon oranının yüzde 19 çıkacağı tahmin ediliyor.

  Aon Türkiye Sağlık ve Emeklilik Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yalçın, koronavirüsün ertelenen tedaviler ve uzun vadeli sağlık hizmetleri üzerindeki etkisi konusunda halen ciddi oranda belirsizliğin hakim olduğunu belirtti.

  Yalçın, her ne kadar ülkeler halihazırda salgının farklı aşamalarını yaşıyor olsalar da genel beklentinin, 2021’de medikal servislerin yeniden pazara açılmasıyla birlikte medikal plandan yararlanma oranlarının da normal seviyelerine geleceği yönünde olduğunu  söyledi.

  Türkiye’de medikal enflasyonu yüzde 5 artacak

  2021 Küresel Medikal Trendler Raporu’nda öngörüler medikal enflasyon oranlarının bölgelere göre ciddi farklılıklar taşıdığını söylüyor. Maliyetlerde en fazla artışın yaşanacağı tahmin edilen bölgeler, tahmini %12 medikal enflasyon oranı ile Afrika ve Ortadoğu olurken, Türkiye’nin de içinde yer aldığı Avrupa’da, medikal enflasyonun ortalama bir düzeyle, yüzde 5 artacağı tahmin ediliyor.

  Aon’un raporunun bulgularında Kovid-19 salgınının ağırlığı üzerinde de rol oynayan bulaşıcı olmayan hastalıkların, küresel çapta sağlık hizmetleri maliyetleri üzerindeki artış etkisine de dikkat çekiliyor.

  2021 Küresel Medikal Trendler Raporu açıklandı
  2021 Küresel Medikal Trendler Raporu açıklandı

  Sağlık hizmetleri talepleri üzerinde en çok etkili olacak rahatsızlıklar arasında kanser, kardiyovasküler hastalıklar, diyabet ve yüksek tansiyon bulunuyor. Rapor ayrıca fiziksel hareketsizlik, yüksek tansiyon, yüksek kolesterol kötü stres yönetimi ve kötü beslenme gibi sağlıksız kişisel alışkanlıklardan kaynaklanan risk faktörlerinin artan yaygınlığına işaret ediyor.

  En maliyetli hastalıklar kardiyovasküler, kanser ve yüksek tansiyon

  Dünya genelindeki hastalık ve risk sıralaması önemli boyutta farklılık gösteriyor. Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa bölgesinde, rapor için yapılan anket çalışmasına katılanlar içinde medikal planlar üzerinde en çok maliyet etkisine sahip olması beklenen hastalıklar katılan ülkelerin yüzde 77’sinde kardiyovasküler, katılan ülkelerin yüzde 74’ü kanser, katılan ülkelerin yüzde 55’inde yüksek tansiyon olarak sıralanıyor.

  Avrupa’daki risk faktörleri arasında en çok öne çıkanlar ise katılan ülkelerin yüzde 80’inde yüksek tansiyon, katılan ülkelerin yüzde 70’inde kötü stres yönetimi ve katılan ülkelerin yüzde 60’ında fiziksel hareketsizlik olarak sıralanıyor.

  Rapora göre kronik rahatsızlıkları azaltmak için aralarında tarama, fiziksel check-up, fiziksel aktivite ve sağlıklı beslenme teşviki gibi önleyici stratejilere sahip sağlık programlarına eğilen işveren sayısının arttığı gözlemleniyor. İşverenler ayrıca plan tasarımlarını düzenleme, gereksiz plan kullanımını kontrol etme, genel fayda maliyetlerini sınırlamak için esnek fayda planları ve ekleme ağları daraltma gibi geleneksel stratejileri kullanmayı sürdürüyor.

  2021’de medikal enflasyon oranı yüzde 19’a çıkacak
  2021’de medikal enflasyon oranı yüzde 19’a çıkacak

  Daha iyi bir küresel yönetişim ihtiyacı var

  Aon Türkiye Sağlık ve Emeklilik Çözümlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sinem Yalçın Covid-19’un medikal programların yönetimi kapsamında daha iyi bir küresel yönetişim ihtiyacını ortaya koyduğunu belirtiyor.

  Yalçın, çok uluslu işverenlerin halen salgını ve etkilerini yönetmeyi öğrenme sürecinde olduğunu ve bu deneyimi çalışanların refah ve sağlık ihtiyaçlarını daha iyi anlamak ve ele almak için kullandıklarını ifade ediyor.

  Yalçın ayrıca, 2021’de bu yıla nazaran yüksek bir medikal enflasyon oranı beklenmekte olduğunu ve bununla birlikte tıbbi ürünler ve hizmetler üzerindeki baskıların da giderek artma olduğunun altını çiziyor. Bu nedenle hem hükümetlerin hem de sağlık sistemlerinin Covid-19’un ekonomik ve sosyal etkilerine hazırlanması gerektiğini söylüyor.

  Kaynak: klinikiletişim.com

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ