21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Yüz yüze eğitim, mesai, seyahat…Yeni kısıtlamalar geliyor

  Türkiye’de yükselen vaka sayıları üzerine yeni kısıtlamaların gelmesi bekleniyor. Gözler Salı günü gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısına çevrilmiş durumda. Peki, hangi kısıtlamalar getirilecek? Tam kapanma olacak mı? Ramazan ayında alınacak ek önlemler neler?

  Bilim Kurulu toplantısında bu hafta Ramazan ayında uygulamaya alınması beklenen daha geniş kapsamlı kısıtlamalar konuşulacak. Artan yeni koronavirüs vakaları ve hastanelerdeki doluluk oranlarına göre, yeni kısıtlamaların uygulamaya alınacağı tahmin ediliyor.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanacak olan Kabine toplantısında bir sunum yapması bekleniyor. Bakan Koca, kabinede vaka sayılarındaki artış, mutant virüsün yayılışı, aşılama çalışmalarında gelinen aşama ve yerli aşı çalışmaları hakkında detaylı bilgi verecek. Aynı zamanda Bilim Kurulu tarafından hastanelerin yoğun bakım servislerinde yığılmayı önlemek için gündeme getirdiği öneriler masaya yatırılacak.

  Yüz yüze eğitim, esnek mesai, seyahat...Yeni kısıtlamalar geliyor
  Yüz yüze eğitim, esnek mesai, seyahat…Yeni kısıtlamalar geliyor

  Yeni kısıtlama seçenekleri neler?

  ‘Dinlendirme’ formülü

  Kabine toplantısında Ramazan Bayramı sonuna kadar tedbirlerin sıkılaştırılması, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında değindiği şekilde tüm ülkenin “dinlendirilmesi” formülü değerlendirilecek.

  Kısıtlama seçenekleri şu şekilde:

  Hastanelerdeki doluluk oranlarının yükselmesi ile doğru orantılı olarak iftar ve sahur vakitleri başta olmak üzere toplumdaki hareketliliğin azaltılması ve vaka sayısının düşürülmesi için önümüzdeki bir aylık süre içinde “toplu ziyaretler” yasaklanacak.

  Seyahat kısıtlamaları

  Özellikle Ramazan Bayramı’nda iller arası seyahatin önlenmesi için şehirlerarası seyahatlere kısıtlamaların getirilmesi, hafta içi ve hafta sonu belli saatlerde uygulanan sokağa çıkma yasaklarının iftar ve sahur saatleri dikkate alınarak sürelerinin değiştirilmesi konuşulacak.

  Kafe, restoran ve lokantaların durumu

  Alışveriş merkezlerinin yemek bölümlerinin ramazan ayı boyunca yalnızca paket servis olarak hizmet vermesi de ele alınacak seçenekler arasında olacak.

  Kamuda kademeli mesai

  Kamuda kademeli mesaiye geçiş de ele alınacak konular arasında yer alırken aynı zamanda toplu iftar ve sahurların yasaklanması, akraba ve aile ziyaretlerinin kısıtlanması da düşünülen seçenekler arasında.

  Eğitimde alınacak önlemler arasında çok yüksek riskli illerde yüz yüze eğitime 8.ve 12. sınıflar dışında ara verilmesi de bulunuyor. Diğer yandan Ramazanda yüz yüze eğitime ara verilmesiyle öğretmenlerin aşılama oranının arttırılması da hedefleniyor.
  65 yaş üzeri ve 20 yaş altına yönelik sokağa çıkma saatlerinde değişiklik yapılabileceği de ifade ediliyor.

  Kaynak: Milliyet

  İlk doz aşı sonrası Covid 19’a yakalananlara ikinci doz yapılmayacak! Beklemede kalacaklar

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ