21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Covid Yoğun Bakım servisindeki durum hakkında bilgi veren Prof. Dr. Melike Cengiz, başlangıçta yaşlı olan, kronik hastalıkları olan hastaları aldıklarını şu anda yoğun bakıma aldıkları hastaların yaşının 30’lara kadar düştüğünü kaydetti.

  AÜ Hastanesi’nde artan Covid-19 vakaları sebebiyle geçen haftalarda B planını devreye sokuldu. Bir yıldır entübe edilen hastalar için kullanılan tüm yoğun bakımların 3’te 2’si, Covid hastaları için ayrıldı. Vaka çoğalmasıyla yoğun bakımların %95’i doldu. Trafik kazaları ve kanser gibi normal hastaların tedavi gördüğü yoğun bakım ünitelerinde de ciddi yoğunluk yaşanıyor.

  Yoğun bakımların efektif kullanılması için yoğun bakım gerektiren ve çok acil olmayan ameliyatların ertelenmesi kararı alındı. Geçtiğimiz yıl uygulanan ‘A’ planında iki ayrı yoğun bakım alanı Covid hastaları için ayrılırken, vaka artışı nedeniyle ‘B’ planı devreye alındı ve yeni bir yoğun bakım alanı oluşturuldu.

  Toplam 2 Covid Yoğun Bakım ünitesinde bulunan 24 yatağın tümünde Covid tedavisi gören hastalar yer alıyor. Vaka artışının bu hızla devam etmesi durumunda 3. Covid Yoğun Bakım ünitesinin devreye girmesi planlanıyor.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  DHA ekibi, kırmızı kodlu alanda

  Bir yıldır hastaların yaşama bağlanabilmesi için yoğun mücadele eden sağlık çalışanları, tedavi ile birlikte hastaların öz bakımlarını da yerine getiriyor. Sağlıkçılar, ölümle karşı karşıya gelen hastaların motivasyonlarını yükseltmek için güler yüzle çalışmalarına devam ediyor. DHA ekibi, kırmızı kodlu alanda koruyucu giysileri altında ter döken sağlık çalışanlarının mücadelesine tanık oldu.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  “Hem hastaları kaybetmenin üzüntüsünü hem ailelerin üzüntüsünü yaşadık”

  AÜ Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı, Covid Yoğun Bakım Sorumlusu Prof. Dr. Melike Cengiz, kırmızı kodlu alanındaki çalışmalar hakkında notlar paylaştı.

  7 gün 24 saat kesintisiz vardiya usulü çalıştıklarını belirten Prof. Dr. Cengiz, bir yıllık süre içinde çok yorulduklarını ifade etti. Hastalara bakım sırasında birçok sağlık çalışanının Covid-19’a yakalandığını aktaran Prof. Dr. Cengiz, “Aramızda hiçbir kayıp vermedik. Bizim açımızdan en sevindirici taraf bu. Bunun haricinde yüzlerce hastamız oldu. Bunlardan bir kısmını iyileştirmenin heyecanını yaşadık, bir kısmını ise ne kadar emek verirsek verelim kaybettik. Hem hastaları kaybetmenin üzüntüsünü yaşadık hem de ailelerin üzüntülerini paylaşmaya çalıştık.

  Sonuçta 1 yıl, tüm sağlık çalışanları adına son derece yorucu ve üzüntülü geçti. Tek tesellimiz tedavi etmeyi başarabildiğimiz, buradan sevinerek alkışlayıp çıkardığımız hastalar oldu. Onları tekrar hayata döndürmenin mutluluğu bizi ayakta tuttu” ifadelerini kullandı.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  60’lı yaşlar yerine 30’lu yaşlar geliyor

  Geçtiğimiz yıldan beri yoğun bakıma yatan hasta tipinde değişiklik olduğunu ifade eden Prof. Dr. Cengiz, başlangıçta genellikle yaşı olan, ek hastalıkları olan, başka sağlık sorunları sebebiyle bağışıklık sistemlerini baskılayan durumları bulunan hastaları daha sık aldıklarını belirtti. “Fakat aşılama sürecinin etkisi olduğunu düşünüyoruz. 60 yaş üzeri aşılamanın yoğunlaşmasından kaynaklanabilir. Şu an daha genç hasta grubundan yoğun bakıma aldığımız hastalar oluyor 30’lu, 40’lı, 50’li yaşlarda hastamız var” şeklinde konuştu.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  “Yoğun bakıma kimin ne zaman geleceği belli değil”

  Covid Yoğun Bakım servisinde gençlerin artık daha çok yer aldığının altını çizen Prof. Dr. Cengiz, “Gençlerde aşılanma etkili bir yöntem. Bu nedenle aşının yan etkilerinden korkan veya bunu ihmal eden kişiler varsa önemle rica ediyorum. Yoğun bakıma kimin ne zaman geleceği belli değil. ‘Ben yoğun bakıma gelmem bu hastalığı iki günde atlatırım’ dememeniz gerekiyor. Çok kolay şekilde yoğun bakımı atlatabileceğini düşünen meslektaşlarımızdan bile maalesef hastalığı atlatamayan, kaybettiğimiz kişiler oldu” ifadelerini kullandı.

  Koronavirüsün mutasyona uğramasının ardından hastalık sürecinin uzadığına dikkat çeken Prof. Dr. Melike Cengiz, özellikle virüsün pozitif kalma süresinin uzun olduğu hastalarda veya hastalığı çok ağır geçirenlerde, yurt dışından gelenlerden örnekleri sağlık müdürlüklerine götürdüklerini ve mutasyon belirlemeleri yapıldığını kaydetti.

  Hastalığın süresinin uzadığını ifade eden Cengiz, “Başlangıçta 1-2 hafta içinde hastalar iyileşmeye doğru yönelirse taburcu edebilirken, şu anda genel durumu orta olan, iyileşmesini büyük ihtimalle beklediğimiz 1 ayın üzerinde hala pozitif olan veya pozitifleşmese dahi hastalığı atlatamayan hasta grubumuz var” şeklinde konuştu.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  “Solunum cihazına bağlanma, süreci son derece uzatıyor”

  Covid-19 hastalarının yoğun bakım sürecini aktaran Prof. Dr. Cengiz, en çok solunum güçlüğü çeken kişilerde yoğun bakım ihtiyacı doğduğunu belirtti.

  Öncelikli olarak hastalara yüz ve burundan oksijen almalarını sağladıklarını kaydeden Prof. Dr. Cengiz, hastanın genel durumunda bozulma ve organ yetmezliğine doğru yöneldiği durumlarda solunum cihazına bağladıklarını söyledi.

  Hastanın nefes alabilmesi için en son 30 santim uzunluğunda ağzından akciğerine kadar giden entübasyon tüpünü yerleştirdiklerini dile getiren Prof. Dr. Cengiz, “Bu tüpleri yerleştirdiğimiz, son derece ağır solunum yetmezliği olan hastalar. Bu hastaları uyutmamız gerekiyor ve ağrı duymalarını hatırlamalarını engellemeye çalışıyoruz. Hiç solunum cihazına bağlamamak, bizim amacımız entübasyon tüpünü takmamak çünkü solunum cihazına bağlanma, süreci son derece uzatıyor. Maalesef hayatta kalma oranlarını oldukça düşürüyor” dedi.

  "Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30'lara düştü"
  “Yoğun bakımlarda hasta yaşı 30’lara düştü”

  “Çaresiz gözlere çaresiz bakmak mümkün olmuyor”

  Hastaların tedavisi ile birlikte özel bakım ihtiyaçlarını da karşıladıklarını kaydeden Prof. Dr. Melike Cengiz, hastaların yeme, içme, genel bakım, ilaç verilmesi, yıkanma, öksürtülmeleri gibi bütün ihtiyaçlarını sağlık personeli aracılığıyla karşıladıklarına dikkat çekti. “Hastaların karşısında çaresiz kalmaktan çok yorulduk.” diyen Cengiz, “Bir hasta size çaresiz gözlerle baktığında sizin de çaresizlikle ona bakmanız mümkün olmuyor. Hep ona moral vererek bu işin olumlu sonuçlanacağını söylemeye çalışarak bakıyoruz gözlerine. Ama içimizden biliyoruz ki bu hastaların birçoğunu kaybedeceğiz. Bunun verdiği yorgunluk bütün fiziksel yorgunluktan çok daha kötü” ifadelerini kullandı.

  Vakalar düşmezse 9 gün tam kapanma

  Pfizer: Covid-19 aşısında üçüncü doza ihtiyaç duyulabilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ