18.7 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Yoğun bakımda korkutan tablo: 16-28 yaş arası gençler var

  Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Bölümü Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi İdris Kurtuluş, yoğun bakımlardaki tablonun değiştiğini ve gençlerle ilgili üzücü gelişmelerin yaşandığını ifade etti…

  Vaka sayıları hızla yükselirken alınan kısmi kapanma kararlarının beklenen etkisi henüz görülmedi. Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Genel Hastane Bölümü Başhekimi Dr. Öğretim Üyesi İdris Kurtuluş yoğun bakım ünitesindeki acı tabloyu aktardı. İşte Sabah’tan Gül Kireklo ve Halit Turan’ın haberine göre, yoğun bakımdaki son durum…

  “Tüm hastalıklar için ameliyathanelerimiz hazır”

  “Şehir hastanemizde 2 bin 600 yatağımız var. Bu yatakların 700’ünü pandemi hastaları için ayırdık. 400 yoğun bakım yatağımız var. Bunun 170’i koronavirüslü hastalara hizmet veriyor. Pandemi başladığında birçok hastane ameliyatlarını durdurdu. Ama bizim hastanemizde kanser hastalarına da cerrahi gerektiren diğer hastalara da ameliyat yapılabiliyor.”

  Yoğun bakımda korkutan tablo: 16-28 yaş arası gençler var
  Yoğun bakımda korkutan tablo: 16-28 yaş arası gençler var

  “En büyük silah aşı”

  “Virüsle savaşta en büyük silahımız aşı. Sırası gelen herkes aşısını olsun. 25 aşı odasında 6 bin 900 kişiye günlük aşı yapma kapasitemiz var. Aşı sırası şu anda 55 yaş üstüne başladı ve ilgi çok büyük. Aşılama arttıkça toplumsal bağışıklıkla birlikte artık bu dalgaları hafif geçiririz.”

  “Yoğun bakımlarda gençler var ve aralarında 16 yaşında olan bile var”

  “İstanbul’da 3-4 gün içinde vaka sayıları duracak gibi. Tedbirleri bırakmazsak 5-10 gün içinde vakalar azalmaya başlar. Önceki dalgalarda yoğun bakımlarımızda daha çok yaşlı hastalarımız vardı ve kayıplarımız çok oluyordu.”

  “Yoğun bakımda 16, 20, 28 yaşında hastalarımız bile var. Şehir hastanesi olarak, yeni kurulan acil durum hastaneleri ve diğer hastanelerle birlikte yoğun bakımlarda yerlerimiz var. Genç hastalarımız virüsle savaşı daha dirençli geçiriyorlar. Bağışıklık sistemleri güçlü olduğu için tedavileri uzun sürüyor ama virüsü yenmiş oluyorlar.”

  Aşılar ne kadar koruyor? Sinovac ve Biontech koronavirüs aşılarının koruyuculuğu ne kadar?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ