28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Yerli Covid aşısı TURKOVAC ne zaman çıkacak? TURKOVAC aşısı randevuları başladı mı?

  Koronavirüse karşı aşı geliştiren nadir ülkelerden biri olarak pandeminin bitmesine yönelik bir adım da biz attık. TURKOVAC adı verilen yerli aşının randevularının ne zaman başlayacağına dair açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

  Çin’in Wuhan kentinde 2019 yılında görülen koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. COVID-19’a karşı tek çıkış yolu ise aşıydı. Almanya, Rusya, Çin gibi ülkeler virüse karşı aşı geliştirirken, Türkiye’de bu listede yer aldı. Virüse karşı aşı geliştiren nadir ülkelerden biri olarak aşımızın adı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından TURKOVAC olarak duyuruldu. Şu anda gönüllülere yapılan yerli aşının ne zaman vatandaşlara yapılacağına ilişkin açıklamalar Cumhurbaşkanı’ndan geldi.

  Aşı

  YERLİ AŞI TURKOVAC NE ZAMAN KULLANILACAK?

  Türk bilim insanları tarafından geliştirilen TURKOVAC gönüllüler üzerinde yapılmaya başlandı. Aşının vatandaşlara ne zaman uygulanacağına dair açıklamayı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, katıldığı Kütüphane Söyleyişileri’nde yaptı. Öğrencilerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada yerli aşı TURKOVAC’ın kendileri için önemli bir sınav olacağını belirterek “hedefimiz eylül-ekim gibi netice almak. Bazı üniversitelerimizin bu konuda çalışmaları var. TÜBİTAK’ın bu işi takibi söz konusu. Kararlıyız ve eylül-ekim gibi buradan bir netice alalım istiyoruz. Hocalarımızın bu konudaki iddiaları siyasetçi olarak bizi de ümitlendiriyor. Bize düşen neyse hepsini yapmaya kararlıyız. Bütün laboratuvar çalışmaları devam ediyor. Deneyler yoğun şekilde devam ediyor” açıklamalarında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da açıklamalarından anlaşılacağı gibi yerli aşının eylül-ekim ayı içerisinde randevularının açılması bekleniyor.

  “İTHAL AŞILARDA 50 MİLYONA YAKLAŞTIK”

  Erdoğan açıklamalarına şöyle devam etti: “İthal aşılar noktasında da 50 milyona
  yaklaşmış durumdayız. Özellikle aşıya olan güvenin arttığını göstermesi bakımından çok önemli bu da. İlk zamanlar aşıdan ürkme vardı, aşıya yaklaşım sıkıntılıydı. Ama bu artık ortadan kalktı. Yaş seviyesini de düşürüyoruz.”

  FAZ-3 İLE BİRLİKTE ÜRETİM AŞAMASINA GEÇİLECEK

  TÜBİTAK Covid-19 Türkiye Platformu çatısı altında çalışmaları süren 7 aşı projesi arasında yaygın kullanıma en yakın olanı VLP Covid-19 aşısında Faz-2 aşamasına geçildi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden (ODTÜ) Prof. Dr. Mayda Gürsel ile eşi Bilkent Üniversitesi’nden Prof. Dr. İhsan Gürsel tarafından geliştirilen VLP aşının Faz-2 çalışması, Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile birlikte 3 merkezde yürütülüyor. Toplam 330 gönüllü üzerinde yürütülecek Faz-2'nin ardından sonbaharda Faz-3 ile birlikte üretim aşamasına geçilmesi planlanıyor. VLP aşısının İngiliz mutasyonunu karşı etkili olacağı belirtildi. TÜBİTAK çatısı altındaki diğer aşı projelerinde ise hayvan deneyleri ile Ar-Ge ve klinik öncesi çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ