16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: “Çok iyi sonuçlar elde ettik”

  Kayseri Erciyes Üniversitesi tarafından geliştirilen yerli aşının Faz-2 sonuç raporu Sağlık Bakanlığı'na teslim edildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Rektör Mustafa Çalış, "Çok iyi sonuçlar elde ettik" dedi.

  Türkiye’de Covid-19’a karşı geliştirilen yerli aşılar içinde insan deneylerine başlanan ilk aşının çalışmalarının sürdürüldüğü Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde (İKUM) Faz-2’nin rapor sonuçları Sağlık Bakanlığı’na teslim edildi.

  ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından koronavirüse karşı geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı ile Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı tarafından (TÜSEB) desteklenen Covid-19 yerli aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üzerinde gerçekleştirildi.

  İnaktif olarak geliştirilen Covid-19 aşısının Faz-2 çalışması, 10 Şubat tarihinde 250 gönüllü üzerinde başladı ve 9 Mart’ta sona erdi.

  Tüm bu gelişmelerin ardından Faz-2 çalışmasında elde edilen sonuçların raporlanması süreci tamamlandı.

  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: "Çok iyi sonuçlar elde ettik"
  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: “Çok iyi sonuçlar elde ettik”

  Faz 2 çalışmasına ilişkin elde edilen raporların sonuçları Sağlık Bakanlığı’na teslim edilirken, raporlanan verilerin sonuçlarının Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanacağı bilgisi paylaşıldı. Ardından da Faz-3 aşamasına başlanacağı ifade edildi.

  Konuya ilişkin bir açıklama yapan ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Yerli aşıda faz-2 çalışmamız bitti. Çok şükür ki, çok güzel sonuçlar elde ettik. Nisan ayı sonu itibariyle Sağlık Bakanlığımıza raporlayacağımızı ifade etmiştik ve raporladık. Çok güzel sonuçlar elde ettik. Yerli aşı çalışmamız Sağlık Bakanlığı ve TUSEB’in desteğiyle yürüttüğümüz bir çalışmadır. Sağlık Bakanlığı ve TUSEB koordinasyonunda Faz-3 çalışmaları da başladı. İnşallah en kısa zamanda Faz-3 çalışmaları da tamamlanır ve bir an önce yerli aşımıza kavuşuruz.

  Faz-3 çalışmaları sonucunda dozlamalarda yapıldıktan sonra hasta olma oranı ve hastaneye yatma oranı gibi birçok oranlara bakılacak” ifadelerini kullandı.

  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: "Çok iyi sonuçlar elde ettik"
  Yerli aşının Faz 2 sonuç raporu bakanlıkta: “Çok iyi sonuçlar elde ettik”

  “Faz-1 çalışmaları daha çok yan etkiyle alakalı çalışmalardır.” diyen Çalış, “Orada ciddi bir yan etki görülmedi ve daha sonra faz-2 çalışmasına geçmiştik. Faz-1’de etkinliğe bakılmıştı ancak esas olarak yan etki bakımından ve güvenlik bakımından çok önemliydi. Faz-2 aşaması etkinlik aşamasından çok önemliydi. Faz-2’de beklediğimizin üstünde çok daha iyi sonuçlar elde ettik. Çok gururlandık ve bizi çok mutlu etti. Bunu da Sağlık Bakanlığı’na raporlamış olduk. Faz-3 çalışmaları sonucunda dozlamalarda yapıldıktan sonra hastaneye yatma oranı, hasta olma oranı gibi birçok oranlara bakılacak. Sonrasında da inşallah kısa sürede faz-3 çalışması da başarılı geçer diye ümit ediyoruz ve bir an önce yerli aşımıza geçeriz.” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ