27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Yerli aşıda yeni aşamaya geçildi!

  Koronavirüse karşı geliştirilen VLP temelli aşının Faz-2 aşaması bugünden itibaren gönüllülere uygulanmaya başladı.

  Türkiye bir taraftan aşı serberliğini tüm hızıyla devam ettirirken diğer taraftan da yerli aşı çalışmalarını sürdürüyor. Aşı çalışmalarını yürüten ekipte yer alan Doç. Dr. Halit Çınarka, “Sonbaharda da Türkiye’nin yerli aşısını tüm dünyanın kullanımına sunacağımızı inşallah müjdeleyelim” ifadelerini kullandı.

  VLP aşısının Faz-2 aşamasının Ankara, İstanbul ve Kocaeli olmak üzere 3 merkezde yapılacağı duyurulmuştu. Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi ve Kocaeli Üniversitesi Hastanesinin ardından bugün Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi’nde de aşılama çalışmalarına başlandı. Aşılamaya 18-59 yaş arasında, ciddi kronik hastalığı olmayan, daha önce koronavirüs geçirmemiş ve başka bir koronavirüs aşısı yaptırmamış gönüllüler alınıyor.

  Aşı

  “HASTADA ANTİKOR OLUŞTURUYORUZ”

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Halit Çınarka, VLP aşışının ayrıntılarına değindi.

  VLP aşısının yeni bir teknoloji olduğunu belirten Çınarka, “Virüs benzeri parçacıkları verip hastada antikor oluşturuyoruz. Böylelikle virüsün bize geldiği zaman hücrelerin yapışacağı yerleri antikorun kapatması sayesinde hasta olmamayı sağlayacak bir teknoloji olarak söyleyebiliriz” dedi.

  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak
  Bakan Koca’dan açıklama: Haziranda 20 yaş üstü herkes aşılanacak

  GÖNÜLLÜK İÇİN DAHA ÖNCE HİÇ AŞI OLUNMAMASI ŞARTI VAR

  Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dekanı ve Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Klinik Şefi Prof. Dr. Erdoğan Çetinkaya, daha önce hastalık geçirmemiş ve aşı olmamış vatandaşları yerli aşıya gönüllü olmaya davet etti.

  Gönüllü olmak için, daha önce hiç aşı olunmaması ve koronavirüs hastalığının geçirilmemiş olmasının ön şart olduğunu belirten Çetinkaya, ”18 yaşından büyük herkes gönüllü olabilir. Başvurular direkt bize de yapabilirler ya da internet sayfasından başvurabilirler. Buradan herkesi aşıyı olmaya davet ediyoruz” dedi.

  Yerli aşıdan sonra yerli ilaç müjdesi!

  2. yerli aşıdan sevindiren haber: Mutasyonlara karşı da etkili!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ