-0.8 C
İstanbul
Pazartesi, Ocak 24, 2022

  Yerli aşıda umut veren sonuç: Yüzde 100 antikor oluşturdu

  Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde yürütülen yerli aşı çalışmasının faz-2 çalışmasına göre aşının yüzde yüz antikor oluşturduğu belirtildi.

  Koronavirüsle mücadelede için yerli aşı çalışmaları tüm hızıyla sürerken, Kayseri’de yürütülen aşı çalışmalarından umut veren bir haber geldi. Kayseri’de Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen yerli aşı adayının faz-2 raporu Sağlık Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlığa iletilen faz-2 raporuna göre 250 gönüllü üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında gönüllülerin yüzde 100’ünde, yani tamamında antikor oluştuğu açıklandı.

  Hürriyet’ten Musa Kesler’in haberine göre, Kayseri’de geliştirilen yerli aşı adayı Covid-19’a karşı yüzde 100 antikor oluşturdu. Aşı ile ilgili yapılan klinik denemelere kendisinin de katıldığını söyleyen Kesler, yaşadığı süreci şöyle anlattı:

  “Telefondaki ses ‘Size kötü bir haberim var’ dediğinde açıkçası biraz endişelenmiştim. Erciyes Üniversitesi bünyesindeki İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi’nden (İKUM) arıyorlardı. Gönüllü olarak iki doz aşı olduğum faz-2 çalışmaları tamamlanmış, “kodlar kırılmış” ve faz-2’ye katılan 250 gönüllüden hangisine aşı hangisine plasebo (boş aşı) yapıldığı belli olmuştu.”

  Kendisinin plasebo yapılan yaklaşık 50 kişinin içinde olduğunu belirten Kesler, Mart ayında her hafta Kayseri’ye gidip aşı sonrası antikor seviyesinin belirlenmesi için kan verdiğini kaydetti.

  Yerli aşıda umut veren sonuç: Yüzde 100 antikor oluşturdu
  Yerli aşıda umut veren sonuç: Yüzde 100 antikor oluşturdu

  GÖNÜLLÜLERİN TAMAMINDA ANTİKOR OLUŞTU

  Gönüllülük sürecinin 2 aylık yoğun bir dönemi kapsadığını belirten Musa Kesler, asıl merakının ise Kayseri’den gelen bu telefonla başladığını anlattı: “Çünkü asıl önemli olan aşı grubundaki gönüllülerin kanındaki antikor seviyesiydi. Kısa bir süre önce bu süreç de tamamlandı. Netice rapor haline getirilerek Sağlık Bakanlığı’na gönderildi. Resmi açıklama Sağlık Bakanlığı tarafından yapılacak ama gönüllülerin tamamında antikor oluştuğunu öğrendim. Hatta bazılarında oran beklenenin üzerinde çıkmış. Uzmanlar verilerin gayet olumlu olduğunu belirterek memnuniyetlerini ifade ediyor. Çünkü bu durum aşının etkin olacağına işaret ediyor.”

  Yerli aşıda umut veren sonuç: Yüzde 100 antikor oluşturdu
  Yerli aşıda umut veren sonuç: Yüzde 100 antikor oluşturdu

  EN KRİTİK SÜREÇ FAZ-3

  Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ve ekibi tarafından yürütülen aşı çalışmalarında bundan sonraki en kritik süreç faz-3… Ay sonunda bu aşama da başlayacak. Aşı adayının ne kadar koruma sağladığı net olarak bu çalışmada ortaya çıkacak. Faz-3’ün 10 bine yakın gönüllüyle uluslararası düzeyde yapılması bekleniyor. Eğer sonuçlar aynı şekilde olumlu çıkarsa hemen “acil kullanım onayı” alınabilecek ve seri üretime geçilmiş olacak. Prof. Dr. Özdarendeli çalışmayla ilgili şunları söylüyor: “Faz-3’ten de umutluyuz, umuyoruz ki yıl sonunda Türkiye .aşısına kavuşacak ve insanlarımız yaşamlarına kaldığı yerden devam edecek.”

  Bu yaz Türkiye’den yurt dışına seyahat nasıl yapılacak?

  Avrupa’da seyahat kısıtlamaları gevşetildi! Kimler, ne zaman Avrupa’ya seyahat edebilir?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ