22.6 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 3, 2022

  Yerli aşıda Faz-2’nin veri toplama aşaması tamamlandı

  Türkiye’de Covid-19 karşı geliştirilen yerli aşılar arasında insan deneylerine başlanan ilk aşının çalışmalarının yürütüldüğü Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi'nde (İKUM) Faz-2'nin veri toplama aşaması da tamamlandı.

  ERÜ bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İKUM’un Covid-19 karşı geliştirdiği ve Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) ile Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen koronavirüs yerli aşısının Faz-1 çalışması, 44 gönüllü üstünde yapıldı. Şubat ayında başlayan İnaktif aşının Faz-2 çalışmaları kapsamında 250 gönüllünün aşı uygulaması 9 Nisan’da tamamlandı.

  İKUM Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İnal, aşılamanın tamamlanmasının ardından gönüllülerinin izlemlerinin yapılarak, veri toplama aşamasının da tamamlandığını belirtti. İnal, aşı uygulanan gönüllülerin 43 gün boyunca takip edildiğini kaydederek “Yerli aşıda Faz-2 çalışmalarının ilk etabı tamamlandı çünkü bu 1 yıllık bir çalışma. Faz-3’e geçmek için 43’üncü gün verilerinin elde edilmesi gerekiyordu.

  Dr. Ahmet İnal
  Dr. Ahmet İnal

  Faz-3’e geçmek için bu veriler tamamlandı. Sağlık Bakanlığı’na sunulmak için gerekli veriler hazırlanıyor. Faz-3’e geçmek için bir veri oluşmuş oluyor. Bu veri bakanlık tarafından incelenecek. Bu verilerin değerlendirilmesinin ardından Faz-3 aşaması başlayacak. Şu an bu çalışmaları kendi açımızdan değerlendirdiğimiz zaman bir sıkıntı gözlenmiyor. Tabi bu bizim için mutluluk verici.

  Bundan sonra TÜSEB ve Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışmanın Faz-3 aşamasının mayıs ayında başlaması planlanıyor. Faz-3 aşısının uygulama sırasında da ilerleyen aşamalarda belki erken kullanım onayı veya tedaviye girmesi mümkün olabilecek; tabi her şey yolunda gider ve başarılı olursa” ifadelerini kullandı.

  Yerli aşıda Faz-2'nin veri toplama aşaması tamamlandı
  Yerli aşıda Faz-2’nin veri toplama aşaması tamamlandı

  “KARI KOCA GÖNÜLLÜLERİMİZDEN BİRİNE PLASEBO, KOCASINA İSE AŞI DENK GELDİ”

  Faz-2 çalışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılanlar olduğunu dile getiren Dr. İnal, “Bu gönüllülerimiz yerli aşı çalışmalarına çok ilgi gösterdiler. Örneğin; şehir dışından gelip plasebo çıkan gönüllülerimiz oldu. Çok emek harcadılar. Bunu duyan gönüllülerimizin tepkisi ‘Canımız sağ olsun, her işte bir hayır vardır’ diye güzel tepki verdiler. Bunun yanında karı koca gelen gönüllülerimiz vardı. Yine karı koca gönüllülerimizden birine plasebo, kocasına ise aşı denk geldi. Aşı uygulanan eşte aşıyla ilgili hiçbir semptom yokken plasebo uygulanan kadının kolu şişmişti. Bunu psikolojik bir etki olarak düşünebiliriz” şeklinde konuştu.

  Yerli aşıda Faz-2'nin veri toplama aşaması tamamlandı
  Yerli aşıda Faz-2’nin veri toplama aşaması tamamlandı

  “AŞI OLMADIĞI HALDE YAN ETKİ GÖRÜLDÜ”

  Bir başka gönüllü çifte de plasebo denk geldiğini aktaran Dr. İnal, “İkisi de aşıdan sonra birçok yan etki yaşadı. ‘Bize aşı verilmedi, biz bu yan etkiyi nasıl yaşadık?’ diye şaşkınlıklarını dile getirdiler. Bunlar bizim için ilginçti. Yani aşı olmadığı halde yan etki oluşabileceğini tanık olduk.

  Zaten gerçekleştirilen çalışmalarda plasebonun amacı bu. Her yan etki aşı nedeniyle gelişmiyor. Bazı yan etkileri kişinin aşı olarak düşünüp, bir nevi psikolojik olarak yaşadığına şahit olabiliyoruz. Plaseboda boş su veriliyor. Bu suya karşı vücudun tepki verdiğini düşünün. Biz normalde aşı verdiğimiz zaman yan etki düşünürüz; kolda şişme, kol ağrısı görebiliriz. Demek ki bu plaseboya bağlı da gelişebiliyor. Yani insan vücudunda gelişen yan etki, her zaman aşıya bağlı değildir” ifadelerini kullandı.

  AB aşı pasaportunda sona yaklaşıyor: Türkiye nasıl etkilenecek?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ