19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Yerli aşı gönüllüsü süreci anlattı: Hiçbir sağlık problemi yaşamadım

  Yerli aşı çalışmalarında Faz-2 deneylerine gönüllü olarak katılan İletişim uzmanı Murat Gündoğan, aşı sonrasında yaşadıkları anlattı.

  İletişim uzmanı Murat Gündoğan, Kayseri Erciyes Üniversitesi (ERÜ) bünyesindeki Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi (İKUM) tarafından geliştirilen yerli aşının Faz-2 çalışmalarında gönüllü olarak katıldı.

  11 Mart’ta ilk doz aşısını yaptıran Gündoğan, 8 Nisan’da 2. doz aşısını oldu. Sağlık durumu iyi olan Gündoğan, DHA’ya konuştu. Yerli aşının Faz-1 denemelerine yetişemediğini ifade eden Murat Gündoğan, basın aracılığıyla Faz-2 denemelerindeki çalışmalarda gönüllülerin arandığını öğrendiğini ve gönüllü olduğunu aktardı.

  Yerli aşı gönüllüsü süreci anlattı: Hiçbir sağlık problemi yaşamadım
  Yerli aşı gönüllüsü süreci anlattı: Hiçbir sağlık problemi yaşamadım

  Yetkililerin ilk doz yapıldıktan sonra 2. doz olana kadar her gün irtibata geçerek, sağlık durumumu sorduklarını dile getiren Gündoğan, 1,5 hafta önce de 2. doz aşısını olduğunu kaydetti. “Orada aşımız yapıldıktan sonra aynı şekilde aranarak takibimiz yapılıyor.” Diyerek süreci anlatan Gündoğan, “’Herhangi bir sağlık problemimiz var mı?’ ve ‘Başka herhangi bir rahatsızlık var mı yok mu?’ onunla alakalı durumu kayda alıyorlar” şeklinde konuştu.

  Bitkinlik ya da halsizlik olmadı

  Süreç içinde hala kan verdiğini ve tahlillerinin yapıldığını belirten Murat Gündoğan, “İnşallah bu noktada Faz-3 çalışmalarına geçecekler. Faz-2 çalışmaları bitti. Zaten aşıda gönüllü olarak çalışmalara katılmamın nedenlerinden biri yerli ve milli olmasından kaynaklıydı. Yerli ve milli aşımızdan hiç şüphe etmedik. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Beni Türk hekimlerine emanet ediniz’ sözü, bizim için geçerli. Bundan da yola çıkarak gönül rahatlığıyla aşı çalışmalarına katıldık.

  Şu ana kadar herhangi bir sağlık problemi yaşamadım. Sadece aşının vurulduğu kolda 2 gün kadar ufak bir ağrı oluyor. Bunun da zaten bilgilendirmesini yapıyorlar. Onun dışında bitkinlik ya da halsizlik gibi herhangi bir sıkıntılı durum oluşmadı. Gayet sağlıklı bir şekilde hayatımıza devam ettik. Toplumumuzda aşıya karşı ön yargı var; ama bence bu kadar ön yargılı olmamaları lazım. Şu anda Faz-2 çalışması başarılı bir şekilde sonuçlandırıldı. Faz-3 çalışmasında da tavsiyem, ön yargıyla değil gerçekten gönüllü olmalarını isterim” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ