Covid 19 salgınını kontrol edebilmek için uygulanmaya başlanan 17 günlük tam kapanmanın ardından Türkiye’nin koronavirüsle ilgili yol haritası da belirginlik kazanmaya başladı. Özellikle geçtiğimiz yaz döneminde yapılan hatalar tekrarlanmaması için yeni uygulamalar gündemde olacak. Normalleşmeye geçiş kontrollü bir şekilde yapılacak.

Türkiye Gazetesi’nin haberine göre geçen yıl, vaka sayılarında belli bir düşüş sağlanmasının ardından önce mayıs ayında AVM’ler, 1 Haziran’dan itibaren de kafe, restoran ve eğlence mekanları gibi insanların yoğun olarak bir arada bulunduğu yerler hizmete girmişti.

Önce küçük işletmeler, sonra AVM’ler açılacak

Alınan bu kararların ardından bazı illerde ve bölgelerde vaka patlamaları yaşandı. Türkiye, yaşadığı bu süreçten dersini aldı. Tam kapanma sürecinde artırılan denetimler, sonrasında da aynı şekilde devam edecek. Açılma kademeli olarak gerçekleştirilecek. İlk olarak pandemiden en çok etkilenen küçük işletmelerin, ardından ise AVM ve eğlence mekânlarının açılması gündemde. Turizm için ise ayrı bir normalleşme takvimi uygulanacak.