28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Yeni Güney Afrika virüsü, hastalananları bir daha hasta ediyor

  Koronavirüs 100 milyondan fazla kişiye bulaştı, ancak kazanılan bağışıklık yeni varyantlara karşı tamamen korunama sağlamıyor.

  Yeni Güney Afrika virüsü

  Koronavirüs aşı denemelerine dair bu hafta sunulan ön veriler, Covid 19 enfeksiyonundan kurtulmuş kişilerin, Güney Afrika’da ortaya çıkan ve hızla yayılan bir varyanta karşı tamamen koruma sağlamadığına dair ciddi sinyaller ortaya koydu.

  Bulgu, kesin olmaktan uzak olsa da, pandeminin nasıl kontrol altına alınacağına dair potansiyel çıkarımlar sunuyor. Enfeksiyona yakalanıp iyileşen kişiler de dahil olmak üzere aşılamanın kritik rolünün altını çiziyor.

  Yeterli sayıda insana koruma sağlanması ve virüsün yeni salgınlara neden olmaması için sürü bağışıklığına ulaşmak gerekiyor. Bu da toplu bir aşılama kampanyası ile mümkün görünüyor.

  Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Müdürü Anthony S. Fauci, aşının insanları korumada doğal enfeksiyondan daha iyi göründüğünü belirtti.  “Aşı olmak korunmak için büyük ve güçlü bir etken” diyerek aşı olanları gerçek bir kontrol altında olarak nitelendirdi.

  Novavax’ın aşısı için yapılan denemenin plasebo grubunda, daha önce koronavirüs enfeksiyonuna yakalanmış kişilerin, hastalığa yakalanma riskini aşı olmayan kişiler kadar yüksek olduğu görülmüştü. Bu durum daha önce virüse yakalananların Güney Afrika’da hızla yayılan B.1.351 varyantına karşı tam olarak korunmadıkları anlamına geliyor.

  Yeni varyant ABD’de tespit edildi

  Cuma günü bildirilen vaka ile Virjinya, virüs varyantının varlığını tanımlayan üçüncü eyalet oldu. Bu vaka da dahil olmak üzere yeni varyant Amerika Birleşik Devletleri’nde yalnızca birkaç kez tespit edildi.

  Geçen hafta aşılarla ilgili olarak ima edilen sonuçlar bu hafta daha geniş bir şekilde ortaya çıktı. Güney Afrika aşı denemesinden elde edilen, kısıtlı bir veri setine dayanan ön bulgu, araştırmacılar arasında tartışmalara ve endişelere yol açtı.

  Yeni varyantların araştırılması gerekli

  Fauci, “Veriler gerçekten fikir verici: Doğal enfeksiyondan elde ettiğiniz bağışıklık seviyesi (ya bağışıklığın derecesi, bağışıklığın yoğunluğu ya da bağışıklığın genişliği) açıkça mutantla enfeksiyona karşı korunmak için yeterli değil” dedi.

  Bilim insanları,tehdidin kapsamı konusunda hemfikir olmasalar da, yeni varyantlarla yeniden bulaşmanın açıkça daha fazla araştırılması gereken bir risk olduğu görüşündeler.

  İnsanların ümidini yitirmesinden endişeleniyorum

  İkinci vakaların daha şiddetli veya ölümcül olduğuna dair şu an hiçbir kanıt bulunmuyor. İnsanların virüsün yeni versiyonlarına karşı kusurlu bir korumaya sahip olabileceği bir dünya, ille de pandeminin asla bitmediği bir dünya anlamına gelmiyor.

  Georgetown Üniversitesi Küresel Sağlık Bilimi ve Güvenliği Merkezi’nde virolog olan Angela Rasmussen, “Bu erken kapsamlı sonuçların bazılarının insanların ümidini yitirmesine neden olacağı endişesini taşıyorum” diye konuştu.

  Angela Rasmussen ve diğer bilim insanları yeniden enfeksiyondan kaynaklanan ciddi sağlık yansımalarının açık eksikliğini ve yeniden enfeksiyonun yaygın olduğuna dair kanıt eksikliğini vurguladılar.

  Aşılananlar yeniden enfekte oldu

  Maryland biyoteknoloji şirketi Novavax, geçtiğimiz hafta iki uluslararası aşı denemesinin sonuçlarını ilk kez açıkladığında, şirket, daha önce hastalığı geçiren bazı kişilerin, muhtemelen o dönemde baskın hale gelen B.1.351 varyantı ile yeniden enfekte olduğunu belirtmişti.

  Novavax denemesinin ayrıntıları Salı günü, New York Bilimler Akademisi’nde sunuldu.

  Güney Afrika denemesinin başlangıcında, denemeye katılan insanların yaklaşık yüzde 30’unun, denemenin başlangıcında kanlarında daha önceki bir enfeksiyondan kurtulduklarını gösteren antikorlar vardı.

  Ancak bu önceki maruziyet, mutlaka koruma sağlayacak gibi görünmüyordu. Tuzlu su aşısı olanlar arasında, daha önce enfeksiyona yakalananlar, daha önce enfekte olmamış  katılımcılarıyla aynı oranda hastalandı. Bu bir sürprizdi, çünkü bir miktar bağışıklığa sahip olmaları bekleniyordu. Daha önce enfeksiyon geçirenlerin yaklaşık yüzde 4’ü yeniden enfekte oldu, bu oran enfeksiyon geçmişi olmayanlarla neredeyse aynı.

  Seattle’daki Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nde virolog olan ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs aşılarını test eden federal klinik araştırma ağının eşbaşkanlığını yapan Larry Corey “Bu çok güçlü bir veri. Ancak aşı, doğal bağışıklıktan daha iyidir” dedi.

  Yeniden bulaşma olasılığı test edildi

  Yeniden enfeksiyon ile ilgili elde edilen sonuç, aşının etkinliğini ve güvenliğini belirlemek olan çalışmanın ana amacı değildi ve tamamen tesadüfi idi. Çalışma yeniden bulaşma olasılığını test etmek için tasarlanmamıştı. Diğer bilim insanları ise kesin sonuçlara varmak için kullanılamayacağını savundular ve önceki enfeksiyonun hiçbir koruma sağlamadığını varsaymamaya karşı uyarıda bulundular.

  Başkan Donald Trump’ın danışmanı olan bir nöroradyolog, huzurevlerini ve diğer savunmasız popülasyonları korurken, virüsün çoğunlukla serbestçe yayılmasına izin verildiğini söyledi. Ayrıca, sürü bağışıklığına ulaşma stratejisinin risklerini de göstererek böyle bir stratejiyi desteklediğini defalarca reddetti.

  130 ülkede hiç koronavirüs aşısı yapılmadı

  Moderna aşısı ‘Covid-19 kolu’ adı verilen yan etkiye neden oldu

  Pandemi sonrası kronik hastalıklar artacak

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ